„Na Drodze – Patrz i Słuchaj” – akcja informacyjno-edukacyjna.

Zgodnie z policyjnymi „Działaniami Profilaktycznymi na lata 2022-2023” realizowanymi pod głównym hasłem: „Dla każdego jest miejsce na drodze”, 1 marca 2022 roku rozpoczyna się akcja informacyjno-edukacyjna pn. „Na Drodze – Patrz i Słuchaj”. To kolejna edycja tej której odbiorcami są zarówno kierujący pojazdami, jak też piesi.

Postęp technologii i ciągła potrzeba bycia online sprawiają, że z jednej strony wszelkie nowinki techniczne ułatwiają i mają wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, z drugiej natomiast mogą pośrednio przyczynić się do tragedii. Telefony, tablety czy też „urządzenia GPS” pomagają, ale także rozpraszają uwagę i przez to mogą być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze.

W ramach akcji „Na Drodze – Patrz i Słuchaj” policjanci będą uświadamiać i przypominać kierującym pojazdami o:

  • potrzebie obserwacji drogi i jej otoczenia,
  • obowiązku zachowania szczególnej ostrożności zbliżając się do przejścia dla pieszych, w tym zmniejszeniu prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych.

Natomiast pieszym o zagrożeniach związanych  m.in. z:

  • bezpiecznym poruszaniem się po drodze (chodnik, droga dla pieszych, pobocze, jezdnia, droga dla rowerów),
  • nieostrożnym wejściem na przejście/jezdnię, w tym bezpośrednio przed jadący pojazd,
  • przebieganiem przez jezdnię.

Przestrzeganie przepisów, koncentracja, obserwacja, nawiązanie kontaktu wzrokowego pieszy-kierowca, wzajemny szacunek i życzliwość to czynniki, które z pewnością mają istotny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Źródło:

https://wieliczka.policja.gov.pl/kwi/aktualnosci/20309,Akcji-informacyjno-edukacyjna-pn-Na-Drodze-Patrz-i-Sluchaj.html

Autor: Redaktor2

Udostępnij post na:

Skip to content