Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka od 4 maja 2021 r. otwiera dla zwiedzających swoje ekspozycje: w Zamku Żupnym i Trasę Muzealną w kopalni soli na głębokości 135 m.
Zamek Żupny dostępny będzie: wtorek-niedziela w godzinach 9.00-17.00, poniedziałek nieczynny. Przerwa techniczna: 13.00-13.30.
W Zamku prezentowana jest wystawa jubileuszowa „70/70″.
Dziedziniec zamkowy, baszta i szyb dostępne do zmroku, wstęp wolny.
Trasa Muzealna w kopalni będzie dostępna: poniedziałek-piątek w godzinach 10.00-17.00 a sobota-niedziela w godzinach 9.00-19.00.
Trasę Muzealną zwiedza się w ramach biletu do kopalni po przejściu Trasy Turystycznej.
Szczegóły dotyczące zwiedzania: zobacz tutaj
Zwiedzanie Muzeum odbywać się będzie z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa.
Muzeum zwraca się z prośbą o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i stosowanie się do ustaleń regulaminu (dostępny na www.muzeum.wieliczka.pl/www.muzeum.wieliczka.pl i w kasie) oraz zaleceń obsługi.
Wystawa: SATURACJA przedłużona do 9 maja
Wystawa „Saturacja” prezentuje prace znanej krakowskiej artystki Kai Soleckiej. Wystawa została przedłużona do 9 maja 2021 r. i można ją oglądać w Zamku Żupnym w Wieliczce.
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Stowarzyszenie Twórcze POLART zapraszają.
Prace Kai Soleckiej charakteryzują się przyciągającym podejściem do koloru, ciała oraz charakterystycznych geometrycznych układów i kształtów. Jak zauważa promotorka artystki Zyta Misztal v. Blechinger: Kaja Solecka to artystka, której malarstwo kryje w sobie zarówno sensualną cielesność jak i opowieść o naturze w wymiarze intelektualnym. Malarka pracuje z elementami geometrii oraz z symbolem, za pomocą których odnosi się zarówno do przetworzonych psychicznie zdarzeń, jak i do rozmyślań nad nimi. Ogromną rolę w jej twórczości odgrywa kolor oraz jego parametry takie jak saturacja – subiektywna intensywność barwy – czy jasność, dzięki którym artystka buduje nastrój prac.
Kaja Solecka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie studiując malarstwo w pracowni prof. Janusza Tarabuły. Jej prace prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz w Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemczech, Francji i Maroku.
Wystawa wpisuje się w IX Międzynarodowy Festiwal Związki pomiędzy kulturą Południa a Północy Schubert – Chopin – Grieg. Wzajemne inspiracje i rezonans w malarstwie i literaturze, którego częścią jest XXII Salon Sztuki POLART 2021.
Stowarzyszenie Twórcze Polart, które jest organizatorem Salonu Sztuki, skupia artystów specjalizujących się w malarstwie, rzeźbie, tkaninie i fotografii.