Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach otwarte!

24 sierpnia odbyło się uroczyste otwarcie Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. „Nareszcie, po dwóch latach remontu i rozbudowy miłośnicy astronomii i nauk przyrodniczych mogą wrócić do obserwacji i na różne zajęcia pozaszkolne na stałym miejscu w centrum Niepołomic” – mówi Roman Ptak, Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice.

Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach istnieje od 1964 roku. Obecny remont był pierwszą kompleksową modernizacją obiektu. Na terenie przy ul. Kopernika powstał budynek o bardzo nowoczesnej bryle zaprojektowany przez Biuro Projektów Lewicki Łatak. Znalazło się w nim miejsce na: planetarium, kopułę obserwacyjną, sale seminaryjne, salę wykładową, studio filmowo -fotograficzne oraz część noclegową, a w niej 12 pokoi z zapleczem sanitarnym i stołówką.

„Żeby przedstawić się na nowo mieszkańcom gminy i powiatu w najbliższy weekend (28 i 29 sierpnia) odbędą się Dni Otwarte MOA, zapraszamy wszystkich do oglądania obiektu, na krótki seans w planetarium i wieczorne wykłady Wiktora Niedzickiego” – zapowiada dyrektor obserwatorium Dominik Pasternak. „Od września ruszą regularne zajęcia. Już od soboty będzie się można zapisać do pracowni astronomicznej, robotyki, laboratoriów: chemicznego, fotograficzno-filmowego bądź do Klubu Młodego Odkrywcy. Zapraszamy do nas na prelekcje i pokazy szkoły, przedszkola, grupy zorganizowane i wszystkich chętnych. O tym co się u nas wydarzy będziemy na bieżąco informowali w naszych mediach internetowych – mamy dużo nowych pomysłów. Zapraszamy do odkrywania Wszechświata razem z nami!

Rozbudowa była możliwa dzięki środkom finansowym pochodzącym z trzech źródeł: Funduszy Europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Gminy Niepołomice oraz Powiatu Wielickiego.

źródło: https://moa.edu.pl/

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content