Mija tydzień od finału Szlachetnej Paczki. Jak było w naszym rejonie?

Mija dokładnie tydzień od „Weekendu Cudów” jak media określają finał Szlachetnej Paczki. To własnie w ubiegły weekend w całej Polsce wiele rodzin otrzymało tak potrzebną pomoc tuż przed świętami. Dziś podsumowujemy finał Szlachetnej Paczki w naszym rejonie.

 

Pomoc trafiła w tym roku do 41 rodzin z rejonu gminy Gdów. Aby było to możliwe pracowało  18 wolontariuszy pod przywództwem Adriana Kasprzyka. W przygotowania paczek włączyło się 1763 Darczyńców, razem przygotowali 437 paczek. Najczęściej w paczkach była żywność, środki czystości, artykuły szkolne, odzież i obuwie- głównie zimowe. Często rodziny prosiły o zakup węgla, gdyż ten niezbędny wydatek jest ponad ich możliwości finansowe. Ponieważ Szlachetna Paczka odpowiada na konkretne potrzeby danej rodziny czy osoby samotnej wśród podarunków nie zabrakło takich rzeczy jak biurko dla dziecka, kabina prysznicowa dla osoby niepełnosprawnej czy lodówki. Przygotowywanie Paczki często uświadamia nam, że to co dla nas jest normalne, i  nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez danej rzeczy, dla innych są to luksusy i marzenia, które trudno zrealizować.

Zapytaliśmy wolontariuszy z Gdowa, jakie były reakcje rodzin, kiedy przywieźli im Szlachetną Paczkę:

„Paczkę dla jednej z rodzin dostarczyliśmy w sobotę wieczorem. Wcześniej do nich został dostarczony węgiel. Gdy przyjechaliśmy z upominkami zastaliśmy Panią Wiktorię, która siedziała w piwnicy na starcie węgla i bardzo płakała. Wszyscy wolontariusze obecni przy wręczaniu paczki nie wiedzieli jak się zachować. Podeszłam do niej i zapytałam co się stało. Kobieta ze łzami w oczach podniosła głowę i powiedziała z wielką czułością, że jesteśmy największą radością jaka ją spotkała. Później były kolejne wzruszenia. Każde otwarte pudełko wywoływało łzy. Obdarowana otwierając paczkę, w której znalazła spory zapas mydła i płynu do naczyń, że wzruszeniem w głosie powiedziała: Codziennie zmywając naczynia będę pamiętać o wszystkich, którzy przygotowali dla mnie te cuda. Jesteście niesamowici!”.

„Dla jednej z rodzin niezwykle ważne było dostarczenie węgla. Jeszcze 1 dzień, i dom pozostałby bez ogrzewania. Na szczęście tak się nie stało”

„Kiedy do jednego z domów wnieśliśmy lodówkę gospodyni zaniemówiła. A później nie mogła  wyjść z podziwu „jaka ona duża w porównaniu do naszej starej i ma taki duży zamrażalnik. Będę mogła teraz mrozić owoce oraz żywność. Jest taka ładna.” Ta sama kobieta cieszyła się także z kremu przeciwzmarszczkowego, ponieważ jak powiedziała nigdy nie używała takich kosmetyków.

Jeszcze w innej rodzinie padły słowa „O kołdra, jak dobrze, do tej pory syn spał pod kocem, bo jego kołdra się zniszczyła i nie było pieniędzy na nową”. W relacji jaką otrzymał Darczyńca padły najpiękniejsze słowa: Nie pamiętam kiedy moje dzieci były tak szczęśliwe. 

A tak w liście osoba obdarowana dziękowała Darczyńcy:

” …z głębi serca chciałabym bardzo za wszystko podziękować w imieniu swoim, a także moich dzieci i mamy. Dzięki Państwu te święta będą dla nas bardzo radosne i szczęśliwe. Dziękuję Bogu za to, że spotkałam Państwa na swojej drodze, bo trudno uwierzyć, że są jeszcze takie osoby, które chcą wyciągnąć rękę do ludzi, którym się gorzej powodzi w życiu…” to tylko fragment listu, który obdarowany skierował do swego Darczyńcy.

Dzięki pracy wspaniałych wolontariuszy, i dobrym sercom darczyńców wiele rodzin, także z terenu naszej gminy, będzie miało piękne i radosne święta. Cieszymy się, że Szlachetna Paczka daje tak wiele radości każdej ze stron, które są w nią zaangażowane: obdarowanym, darczyńcom i wolontariuszom. Nam także sprawiało wielką przyjemność pisanie o tak Szlachetnej Inicjatywie.  Dziękujemy za współpracę Liderowi Szlachetnej Paczki- Adrianowi Kasprzykowi i jego załodze.

 

[Not a valid template]

zdjęcia: Mój Gdów; FB Szlachetna Paczka-Rejon Gdów

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content