,,Mama, tata, tablet”

W dzisiejszych czasach wielu z nas korzysta z nowoczesnych technologii takich jak: tablety czy smartfony, a bez telefonu i komputera nawet nie wyobrażamy sobie codziennego życia. W związku z tymi udogodnieniami powstaje jednak pewien problem. Mianowicie wielu rodziców pozwala na korzystanie z nowoczesnych urządzeń swoim dzieciom, gdy oni są na to jeszcze zbyt mali. Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu nastolatkowie, którzy otrzymywali swój pierwszy telefon byli ,,w siódmym niebie”, pomimo, że nie było wtedy jeszcze wbudowanych w nim aparatów fotograficznych, wi-fi czy mp3.

Dziś już od najmłodszych lat dzieci otrzymują czy to od swoich rodziców, wujków czy dziadków nowoczesne, dotykowe telefony i laptopy. Ponad 40% rocznych i dwuletnich dzieci w Polsce  korzysta z tabletów lub smartfonów, wśród nich niemal co trzecie korzysta z urządzeń mobilnych codziennie lub prawie codziennie, 60% rodziców, którzy udostępniają dzieciom tablet lub smartfon, robi to, żeby zająć się swoimi sprawami, co czwarty po to, żeby dziecko zjadło posiłek, 18% – żeby dziecko zasnęło.

Według badania Millward Brown Poland dla FDN, 13% dzieci w wieku od 0 do 6 lat posiada własny tablet lub smartfon, a niemal co trzecie dziecko w tym wieku korzysta z urządzeń mobilnych swoich bliskich codziennie lub prawie codziennie. Pamiętajmy o tym, że zbyt wczesne korzystanie z takich urządzeń przez dzieci może być dla nich bardzo szkodliwe. Do prawidłowego rozwoju najmłodsi potrzebują doświadczania świata wszystkimi zmysłami – powinni zobaczyć, poczuć, usłyszeć, dotknąć, posmakować, zasmakować… Mózg dziecka potrzebuje również intensywnych doświadczeń z innymi osobami. Ani telewizja, ani komputery nie zastąpią kontaktów z opiekunami czy innymi dziećmi, wspólnej zabawy, wspólnego czytania książek i innych, dzięki którym będzie się uczyć otaczającego je świata.

Dla dziecka w wieku przedszkolnym aktywności online powinny być jedynie dodatkiem do atrakcyjnych form spędzania czasu. Oczywiście nikt całkowicie nie zakazuje używania przez najmłodszych urządzeń mobilnych, jednak opiekunowie bezwzględnie muszą ustalić zasady korzystania z nich przez dziecko i następnie powinni konsekwentnie je egzekwować.

Kampania „Mama, tata, tablet”  jest prowadzona przez Fundację Dzieci Niczyje  i powstała z myślą o rodzicach dzieci w wieku od 0 do 6 lat. Akcja przestrzega przed zbyt wczesnym i niekontrolowanym udostępnianiem dzieciom urządzeń elektronicznych, jak tablety czy smartfony.

Więcej informacji na stronie internetowej: kliknij tutaj

[Not a valid template]

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content