MAŁY KLUB Z WIELKIMI SUKCESAMI

Uczniowski Klub SportowyRokicieSzczytniki założony został w listopadzie 2006 roku, przy Szkole Podstawowej w Szczytnikach. Nazwę swoją wziął od osiedla znajdującego się na granicy tej miejscowości i Świątnik Dolnych. Początkowo w klubie działały sekcje piłki nożnej i tenisa stołowego, ale z przyczyn organizacyjnych (brak boiska) sekcja piłki nożnej została zawieszona. Sekcja tenisa rozwijała się prężnie, gdyż w tym środowisku był on bardzo popularną dyscypliną, a uczniowie ze szkoły w Szczytnikach odnosili sporo sukcesów.

Wkrótce tenis stołowy stał się wiodącą dyscypliną sportową w klubie. Już w sezonie 2007/2008 drużyna mężczyzn została zgłoszona do rozgrywek ligowych, rozpoczynając przygodę z tenisem od najniższej klasy rozgrywkowej (V ligaKraków). Dzięki zatrudnieniu instruktorów tenisa stołowego (Tomasz Kozynacki lata 2008 2010 i Paulina Krużel od 2010 do dzisiaj) zawodniczki i zawodnicy systematycznie podnosili swoje umiejętności. Na efekty nie trzeba było długo czekać, gdyż już w sezonie 2009/2010 mężczyźni awansowali do IV ligi, nowopowstała drużyna kobiet została zgłoszona do III ligi. Dużą rolę odgrywają rodzice, którzy sami próbują swoich sił lub stają się członkami drużyn ligowych. Zawodniczki i zawodnicy UKS Rokicie dzięki systematycznej pracy na treningach (3 razy w tygodniu) zaczęli zaliczać się nie tylko do czołówki Małopolski, ale i powoli zaznaczali swój udział w turniejach ogólnopolskich (OTK). Sezon 2011/2012 przyniósł podwójny sukces drużyn w postaci awansu mężczyzn do III ligi (Małopolska-zachód) i kobiet do II ligi (małopolsko-podkarpackiej).

Sekcja działa prężnie i rozwija się szybko, w treningach systematycznie uczestniczy 25 osób. Na treningi zapraszani wybitni zawodnicy i trenerzy (L. Kucharski, J. Szatko-Nowak, A. Daniel, Xu Kai), którzy przekazują swoje uwagi i wskazówki, mające pomóc młodym ludziom w podnoszeniu swoich umiejętności. W klubie pojawili się bardzo zdolni zawodnicy i zawodniczki, którzy czynią systematyczne postępy (siostry Natalia i Patrycja Danaj, Emilia Zawadzka, Gabriela Sutor, Aleksandra Stach, Zofia Kupiec, Sylwester Rzepecki, Sebastian Stach, Mateusz Celary, Arkadiusz Kołos, Maksymilian Kutaj). Wielu z nich do dzisiaj trenuje w klubie, gra w drużynach ligowych. Drużyna kobiet wzmocniona przez wybitną zawodniczkę J. Szatko-Nowak w sezonie 2011/2012 uzyskuje historyczny awans do I ligi. Mężczyźni z powodzeniem grają w III lidze. Sezon ten obfitował w wiele sukcesów (m in. kilkanaście medali Mistrzostw Województwa, czy udział zawodniczek w MP), a przyniósł klubowi sukces w postaci 3 miejsca w województwie we współzawodnictwie sportowym.

W kolejnym sezonie klub utrzymał wysokie miejsce w województwie (VI) i znalazł się na 60. miejscu w Polsce wśród klubów tenisa stołowego. Przez 5 kolejnych lat UKS Rokicie awansował z 321 miejsca na miejsce 60!!! Kilkoro zawodniczek i zawodników zakończyło sezon 2012/2013 na wysokich pozycjach na ogólnopolskich listach rankingowych. Wśród UKS-ów klub zalicza się od lat do ścisłej czołówki Polski przywożąc medale (1 srebrny i 2 brązowe) z najważniejszej imprezy, czyli drużynowych MP UKS-ów. Sezon 2013/2014 należał do najlepszych w krótkiej historii klubu. Drużyna kobiet osiągnęła historyczny sukces zajmując drugie miejsce w rozgrywkach I ligi, uzyskując awans do baraży o ekstraklasę!!!. Niestety dwumecz z MRKS Gdańsk zakończył się porażką, czego wynikiem byłowycofanie drużyny z rozgrywek (brak sponsora, zadłużenie). Drużyna w tym historycznym sezonie grała w następującym składzie: Daria Dudzińska, Jolanta Szatko-Nowak, Paulina Krużel, Patrycja Danaj, Emilia Zawadzka. Indywidualnie zawodniczki i zawodnicy zaliczali się do ścisłej czołówki kraju zaliczając występy w MP młodzików, kadetów i juniorów. Na koniec sezonu klub zajął najwyższe miejsce w rankingu ogólnopolskim (42) oraz ponownie był trzeci w województwie.

Kolejny sezon 2014/2015 to przede wszystkim zmiana siedziby klubu oraz znakomite występy zawodników w zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych. Od grudnia 2014 roku zawodniczki i zawodnicy trenują w pięknej sali w Pierzchowie, a klub może poszczycić się organizacją kilku poważnych imprez o zasięgu wojewódzkim. Szybko rośnie liczba trenujących, którzy dojeżdżają na zajęcia z wielu miejscowości. Drużyna mężczyzn w pięknym stylu ponownie awansowała do III ligi (po rocznej grze w IV lidze), a indywidualnie zawodnicy UKS Rokicie zdobyli kilkanaście medali Mistrzostw Województwa. Niezwykłego wyczynu dokonał Arkadiusz Kołos, zdobywając 4 złote medale w kategorii kadeta. Zawodniczki i zawodnicy wzięli udział w MP młodzików i kadetów zajmując najlepsze do tej pory miejsca w tej imprezie (5 w grze podwójnej).

W sierpniu 2015 roku najlepsi zawodnicy wzięli udział w Niemczech w Mistrzostwach Europy Dzieci (nieoficjalne) zdobywając 4 medale (2 srebrne i 2 brązowe). W klubie pojawia się grupa niezwykle uzdolnionych zawodników (Kacper Turecki, Konrad Wcisło, Mateusz Kucharski, Aleksandra Guzik, Michał Gniadek, Damian Korczak, Wojciech Górecki, Mateusz Zębala), którzy obok już znanych stanowią o nowej sile sekcji. Również kadra trenerska powiększa się o kolejnego instruktoraznakomitego zawodnika, wychowanka klubu Mateusz Celarego. Na koniec sezonu klub jest ponownie sklasyfikowany na bardzo wysokim 64, miejscu w Polsce i 6, w Małopolsce potwierdzając, że praca szkoleniowa jest prowadzona wzorowo. Nowy sezon 2015/2016 rozpoczyna 30 zawodników z licencjami PZTS, w tym 20 dzieci i młodzieży, 5 drużyn zgłoszonych do rozgrywek ( w tym reaktywowana drużyna kobiet z własnymi wychowankami). Obok sekcji tenisa stołowego działa w klubie sekcja piłki siatkowej, w której gra młodzież oraz grupa dorosłych. Trenują regularnie (raz w tygodniu) oraz biorą udział w okazjonalnych turniejach. W przyszłości planowane jest zgłoszenie drużyny do rozgrywek ligowych (IV liga).

W ostatnim czasie znaczące sukcesy osiągają: Patrycja Danaj i Aleksandra Guzik wśród dziewcząt oraz Mateusz Celary, Arkadiusz Kołos, Maksymilian Kutaj, Kacper Turecki, Konrad Wcisło, Damian Korczak, Wojciech Górecki i Mateusz Zębala wśród chłopców. Aktualnie w sekcji tenisa trenuje spora grupa bardzo młodych zawodników wśród których największe nadzieje wiążemy z: Mileną Gaj, Angelika Filipek, Kubą Tureckim (3,5 roku!).

NAJWAŻNIEJSZE OSIĄGNIĘCIA SEKCJI TENISA STOŁOWEGO:

  • Awans drużyny męskiej do III ligi (2011, 2015)

  • Awans drużyny kobiet do I ligi (2012)
  • Dwumecz barażowy o awans do ekstraklasy kobiet (2014)
  • 3 miejsce w Grand Prix Polski Młodzików w Krośnie A. Kołosa (2014)
  • Mistrzostwo Polski Szkół Podstawowych (Rawa Mazowiecka 2014)
  • 2 miejsce w Finale Ogólnopolskim Memoriału Andrzeja Grubby (2014)
  • 5 medali na Mistrzostwach Europy Dzieci w Dusseldorfie (2015)

Obok sekcji tenisa stołowego działa w klubie od 2010 roku sekcja piłki siatkowej, w której gra młodzież oraz grupa dorosłych. Trenują regularnie (raz w tygodniu) oraz biorą udział w okazjonalnych turniejach, odnosząc liczne sukcesy. W przyszłości planowane jest zgłoszenie drużyny do rozgrywek ligowych (IV liga).

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content