„Malowanie będzie zawsze ze mną…”- parę słów o Ani Knapik i jej pasji

Ania Knapik, uczennica 3-iej klasy gimnazjum w Gdowie, kilka tygodni temu została nagrodzona w Międzynarodowym konkursie „Darujmy Światu Pokój 2015”. Konkurs był zorganizowany przez Oświęcimskie Centrum Kultury. W sumie prac było 947! W każdej grupie wiekowej było około 200 prac, z nich wybrano kilkanaście do nagrody. Ania brała udział w grupie wiekowej 14-16 lat.

Jak sama mówi o sobie, maluje od zawsze, od przedszkola chodzi na warsztaty do Centrum Kultury. Miała przerwę w zajęciach, ale będąc w gimnazjum wróciła na zajęcia do pani Anny Suchoń.

Jestem co tydzień na warsztatach w Centrum Kultury, i to tam zazwyczaj powstają nowe prace, w domu maluję okazjonalnie, no chyba, że wena akurat przyjdzie, to idzie całą serią”- śmieje się Ania. „Maluję głównie farbami, najczęściej akwarelami, sporo też szkicuję. Jak zaczynałam, często brałam do ręki suche pastele. Bardzo lubię malować ludzi- lubię pokazywać emocje wypisane na twarzach. Jednak nie maluję portretów patrząc na kogoś, raczej wizja płynie z głowy, bądź jest wynikiem oglądnięcia jakiś zdjęć w Internecie lub filmów. Lubię malować też przyrodę. Moje prace są raczej realne, co nie oznacza, że nie próbuję czasem swoich sił w fantastyce.”

Zapytana co dalej, bo właśnie kończy gimnazjum, przyznaje, że sama jeszcze nie wie. „Jedyna rzecz, która non-stop ulega zmianie to przyszłość”-mówi. Z jednej strony ciągnie ją do szkoły plastycznej, myśli o liceum plastycznym w Wiśniczu. Ale kusi ją też wojsko, które jest tuż po profilu humanistycznym, w którym czuje się pewnie. Natomiast jej „ambicje” ciągną ją do biol-chem’u, bo chciałaby iść na medycynę. Jednak zaznacza, że niezależnie od tego gdzie pójdzie i jak potoczą się jej losy, nie chce porzucać malowania, „malowanie będzie zawsze ze mną”- dodaje.

Pani Anna Suchoń, instruktorka w Centrum Kultury, która zna Anię od dziecka i prowadzi warsztaty, na które uczęszcza gimnazjalistka, mówi „ma przed sobą przyszłość, bo w jej pracach jest coś takiego, co je wyróżnia spośród innych. Ciężko to nazwać, ale jak leży wiele prac na stole, to jej prace się podnosi, to one przyciągają wzrok.  Ania to bardzo skromna osoba, zawsze była zdolna, ale dopiero w gimnazjum jej prace zaczęły się wyróżniać. Wcześniej też pięknie malowała, ale wśród dzieci, więcej było zdolnych osób, i nie tak bardzo rzucała się w oczy. Teraz jest zupełnie inaczej. Na początku trzeba było jej podsuwać pomysły, tematy, teraz sama ich szuka. Czasem trochę trwa zanim doprowadzi pracę do końca, są momenty, kiedy trzeba ją do tego zachęcać. Ania jest bardzo utalentowana, ale trzeba jej więcej wiary w siebie. Mam nadzieję, że to wyróżnienie pomoże jej bardziej uwierzyć w swoje umiejętności”.

Ania Knapik to osoba, która lubi wyzwania i angażuje się w różne prace społeczne.  Jest stypendystką w programie Hospicjum im. Józefa Tischnera, pisze teksty do szkolnej gazetki-Jamnik, jak również działa w Szkolnym Kole Charytatywnym.

Zapraszamy do obejrzenia prac Ani w galerii zdjęć.

[Not a valid template]

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content