Małopolska Noc Naukowców już dziś

Już dziś, 24 września Noc Naukowców zabrzmi w 29 krajach Europy, a ściślej mówiąc w 433 miastach starego kontynentu. To wyjątkowe wydarzenie będziemy świętowali nie tylko w 7 miastach, ale dzięki formule online w całym regionie. Blisko 900 naukowców i pracowników instytucji, 1200 studentów z ponad 80 różnych kół naukowych pracowało nad organizacją warsztatów, wykładów, pokazów i eksperymentów, które zostaną zaprezentowane dzieciom, młodzieży oraz wszystkim sympatykom nauki podczas 15. edycji Małopolskiej Nocy Naukowców. Jak co roku, udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Co przygotowano w tym roku?

W tym roku na młodych naukowców czeka mnóstwo atrakcji – ponad 2 000 warsztatów, eksperymentów, pokazów, wystaw, wykładów, widowisk, gier i zabaw. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest pytanie: Jak naukowcy zmieniają nasz świat? Jak praca naukowców wpływa na różne aspekty ludzkiego życia, w tym jaka jest ich rola w walce z zagrożeniami dla środowiska – i właśnie w tym duchu uczestnicy będą mogli zgłębiać tajniki naukowego przedsięwzięcia.

Małopolska Noc Naukowców to wyjątkowe wydarzenie, miejsce spotkań prawdziwych pasjonatów nauki. Organizowane od 2007 roku przedsięwzięcie cieszy się coraz większą popularnością. Na przestrzeni lat zyskało miano jednej z największych inicjatyw popularnonaukowych w regionie, a nawet kraju.

Idea Małopolskiej Nocy Naukowców

Główną ideą wydarzenia jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców Małopolski, przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca, a także zachęcenie ich do wyboru kariery naukowej.

Program tegorocznej edycji Małopolskiej Nocy Naukowców

Tegoroczny program wydarzenia to nie lada atrakcja. Powstawał przez kilka ostatnich miesięcy, a w jego przygotowanie i realizację zaangażowanych jest blisko 900 naukowców i pracowników instytucji partnerskich, ponad 1200 studentów oraz blisko 80 kół naukowych. Bogata oferta programowa przygotowana przez instytucje z Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza, Chrzanowa, Oświęcimia, Niepołomic i Skawiny umożliwia każdemu, niezależnie od wieku i zainteresowań, znalezienie czegoś ciekawego dla siebie.

Wybrane propozycje dla:

 

  • Najmłodszych – Eksperymenty Młodego Inżyniera w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie,
  • Trochę starszych – Po nitce do kłębka – detektywistyczna gra dydaktyczna na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie,
  • Młodzieży – Chemia jest fascynująca! – wykłady tematyczne na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki,
  • Artystów – Praca na planie – od scenariusza po wejście na plan w Krakowskiej Szkole Artystycznej,
  • Humanistów – Ocalając od zapomnienia poległych w Wielkiej Wojnie – wykład w Muzeum Archeologicznym w Krakowie,
  • Umysłów ścisłych – Wyprawa do wnętrza Ziemi w Małopolskim Centrum Nauki COGITEON.

 

Województwo Małopolskie zaprasza na „Naukowe urodziny”, podczas których dowiemy się m.in. jakie właściwości mają składniki używane do przygotowania ciasta urodzinowego. W dalszej części programu pokazy nawiązujące do twórczości Stanisława Lema – wybitnego polskiego futurologa i artysty, który w tym roku skończyłby 100 lat! W części poświęconej żywiołom i ekologii dowiemy się również, jakie dane o klimacie i środowisku sprzed kilkuset lat możemy odczytać z pni drzew.

Pokazy naukowe przygotowane przez Województwo Małopolskie będą dostępne dla odbiorców w formie materiałów wideo z tłumaczeniem na polski język migowy, z napisami rozszerzonymi oraz z audiodeskrypcją.

To tylko wybrane punkty z bogatego programu Małopolskiej Nocy Naukowców 2021!

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Pełny program atrakcji: zobacz tutaj

źródło: malopolska.pl

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content