KSIĄŻNICE. Jedna z najwyższych kapliczek w powiecie wielickim odzyskuje dawny blask.

 

Rozpoczął się długo oczekiwany remont kapliczki Matki Bożej Różańcowej z Dzieciątkiem w Książnicach w gminie Gdów. Pracy jest dużo, bo to niemal 150-letnia kapliczka, z trzema „piętrami”, licznymi figurami, zwieńczona krzyżem. Wszystko wskazuje na to, że figura jest jedną z najwyższych w powiecie wielickim. 

Z tego co obserwuję, to książnicanie są bardzo przyjaźnie nastawieni do tej konserwacji i bardzo się z niej cieszą. Na razie pogoda sprzyja, bo gdy jest zbyt gorąco, kamień się nagrzewa i gorzej się wtedy pracuje. Kapliczka była w złym stanie. Lakiery, które na nią naniesiono spowodowały destrukcję kamienia. Teraz trzeba to wszystko wyczyścić. Wymaga to wiele trudu, bo był to lakier olejny, który mocno przylegał do kamienia.  Usuwając go, trzeba uważać by nie uszkodzić czegoś przypadkiem. Płaskorzeźby są również zniszczone. Nad nimi będę pracował już w moim warsztacie, bo tam teraz się znajdują. Kapliczka wymaga dokładnej impregnacji, uzupełnienia ubytków, a na końcu przeprowadzenia hydrofobizacji, dzięki której zabezpieczymy kamień przed wilgocią. Pracę planuję zakończyć z końcem listopada

– mówi Eugeniusz Kasprzyk, który przeprowadza renowację. 

Całkowita wartość robót konserwatorskich szacuje się na ponad 46 000 zł, z czego 22 000 zł stanowi dotacja, jaką przyznano Gminie Gdów w ramach konkursu „Kapliczki Małopolski_2023” organizowanego przez UM Województwa Małopolskiego. Fundatorami kapliczki z 1875 r. są Anna i Rafał Pilchowie. Powstała  jako wotum wdzięczności za dar życia  ich dzieci: Tekli, Stanisława i Jakuba. Znajdziemy tu figury wielu świętych. Są między innymi Rafał Archanioł i św. Tekla, św. Józef i Matka Boża, świeci Stanisław i Katarzyna, czy św. Anna. Już teraz zachęcamy do lektury kolejnego wydania kwartalnika „Mój Gdów”, w którym będzie można przeczytać o tej i innej figurze, które ostatnio zostały poddane renowacji przez „pana od kapliczek”. 

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content