Koniec wakacji- bezpieczna droga do szkoły

Po beztroskim wypoczynku, dla dzieci i młodzieży nadszedł czas nauki.  Pamiętajmy, że bezpieczeństwo dzieci i młodzieży szkolnej w drodze do i ze szkoły zależy przede wszystkim od ich wiedzy i roztropności, ale także od rodziców i osób odpowiedzialnych za przewozy.

Policjanci przypominają, iż dzieci do lat 7 nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach, należy zapewnić im opiekę osoby co najmniej dziesięcioletniej.

Przypominamy najmłodszym i ich rodzicom kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo. Przypominamy również o zasadzie ograniczonego zaufania względem obcych.

Rady dla dzieci:

1. Do szkoły idź zawsze główną drogą. Nie przechodź „na skróty” przez miejsca ustronne, którymi chodzi mało osób.

2. Jeśli nie ma chodnika idź poboczem z lewej strony jezdni.

3. Przez ulicę przechodź w miejscach wyznaczonych, na pasach, zawsze na zielonym świetle.

4. Jeśli jesteś zaczepiany przez nieznajomego powiadom o tym niezwłocznie rodziców lub opiekunów.

5. Nie przyjmuj od nieznajomych żadnych prezentów w postaci słodyczy, zabawek, pieniędzy itp.

6. Nie ufaj obcym. Nie oddalaj się z nimi od miejsca zamieszkania czy zaprzyjaźnionej grupy osób.

7. Klucze od mieszkania noś w miejscu niewidocznym dla obcego.

8. Jeśli nieznajomy zapyta cię o drogę, pod żadnym pozorem nie wsiadaj z nim do samochodu, którym jedzie.

 

Rady dla rodziców:

1. Pamiętaj, aby Twoje dziecko zawsze było widoczne na drodze i nosiło odblaski.

2. Zapoznaj dziecko z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego (aby zachowało szczególną ostrożność na pasach, podczas przechodzenia przez ulicę czy na przystanku autobusowym).

3. Korzystaj z auta w sposób bardzo odpowiedzialny. Pamiętaj, że zachowanie dziecka często bywa trudne do przewidzenia. Zwolnij gdy zbliżasz się do miejsca, w którym znajduje się szkoła, przedszkole czy plac zabaw.

4. Dowożąc dziecko do szkoły bezwzględnie należy je przewozić w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dziecko, które ma mniej niż 150 cm wzrostu. (Istotna zmian zaszła w 2015 roku podczas nowelizacji ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, kiedy ustawodawca dostosował polskie przepisy do norm unijnych. Jeśli dziecko ukończyło 12 lat, ale nie osiągnęło wymaganego wzrostu, musi być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub odpowiednim urządzeniu przytrzymującym.)

5. Dowożąc dziecko do szkoły należy zatrzymać się w miejscu dozwolonym tak, aby nie ograniczyć widoczności dla innych kierujących i pieszych przechodzących przez jezdnię. Nigdy nie parkuj w zatoczce autobusowej. Zapewnij dziecku bezpieczeństwo kiedy wsiada i wysiada z samochodu.

źródło: http://wieliczka.policja.gov.pl/pl

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content