Koncert organowy w niegowickim kościele

15 sierpnia Niegowić i okolice świętują odpust parafialny. Uroczysta Msza Święta- suma odpustowa z procesją odbyła się o godzinie 11-tej. Jak co roku w obchody uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zaangażowali się licznie mieszkańcy w tym Koła Gospodyń Wiejskich, strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych, służba liturgiczna i ministranci, grupy parafialne działające przy kościele. Po nabożeństwach, rodziny, zwłaszcza te z małymi dziećmi, tradycyjnie odwiedzali licznie rozłożone wzdłuż wsi kramy. Tego dnia odbył się  także wyjątkowy koncert organowy, zagrali pan Witold Zalewski – organista Katedry Wawelskiej wraz z córką Hanną Zalewską.

Muzyka instrumentu piszczałkowego wypełniła piękną i wyjątkową świątynię. Mimo wielu możliwości spędzenia tego szczególnego popołudnia, koncertu muzyki organowej wysłuchało bardzo wiele osób, w tym studentki muzyki kościelnej. Wśród licznych słuchaczy nie mogło oczywiście zabraknąć tutejszej organistki – siostry Natany Szaro, studentki muzyki kościelnej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II, oraz rodaka tejże parafii – pana Mieczysława Tulei, organisty parafii św. Stanisława Kostki w Krakowie, wykładowcy i profesora. Tak się składa, że pan Mieczysław Tuleja był profesorem pana Witolda Zalewskiego, który obecnie przekazuje zdobyte umiejętności swojej studentce s. Natanie. Za piękne wykonanie muzyki organowej profesor Tuleja wręczył muzykom po słodkim lizaku, zakupionym oczywiście na odpustowych kramach.

Dwa skrajne utwory grane przez pana Witolda Zalewskiego posiadają charakter wirtuozowski, w części środkowej wystąpiła natomiast córka artysty – Hanna, studentka drugiego roku Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie organów profesora Krzysztofa Urbaniaka. W programie znalazły się utwory takich wspaniałych kompozytorów jak J. S. Bach, D. Buxtehude, G. Bohm, J. G. Walther, H. Mulet, K. Grzeszczak.

W tym dniu podczas sumy odpustowej w szczególny sposób zabrzmiał także nowy hymn do Niegowickiej Pani. Tekst do tej pieśni napisała jedna z parafianek, czcicielka Matki Bożej, pragnąca zachować anonimowość, a muzykę skomponowała s. Natana Szaro.

Przypomnijmy, że w 2014 ówczesny ksiądz proboszcz Paweł Sukiennik wraz z organistką i parafianami zaczęli się zastanawiać nad gruntownym remontem starych organów z 1955 r.. Po tym jak okazał się on całkowicie nieopłacalny w 2016 roku sprowadzono nowy instrument aż z Norwegii, wykonując dla niego nową szafę organową. Organy idealnie pasują do niegowickiej świątyni. Materiał piszczałkowy jest wysokiej jakości, piszczałki metalowe są wykonane z wysokoprocentowych stopów cyny, natomiast drewniane ze szlachetnych odmian drewna, w tym z mahoniu. Od czasu poświęcenia w 50. Rocznicę konsekracji kościoła przez kard. Stanisława Dziwisza, organy pięknie ubogacają nabożeństwa.

Zapraszamy także na rozmowę z panem Witoldem Zalewskim TUTAJ

zdj. Mój Gdów, s. Natana Szaro


Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content