Koncert organowy w Niegowici już w najbliższą niedzielę

Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Niegowici zaprasza w niedzielę odpustową na wyjątkowy koncert organowy. 15 sierpnia 2021 r. od godz. 19:00 na niegowickich organach zagrają pan Witold Zalewski wraz z córką Hanną Zalewską.

By zachęcić do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, zapraszamy na rozmowę z organistą Katedry Wawelskiej, którego muzykę organową będziemy mogli usłyszeć podczas koncertu.

MG: Dzień dobry. Jak zaczęła się Pana przygoda z niegowicką parafią?

WITOLD ZALEWSKI: Po raz pierwszy, o ile mnie pamięć nie myli, grałem w Niegowici na pogrzebie taty mojego profesora z Państwowego Liceum Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Krakowie – Mieczysława Tulei, który pochodził z tejże parafii. Obecnie ja przekazuję swoją wiedzę tutejszej organistce s. Natanie Szaro, która jest studentką muzyki kościelnej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II.

MG:  Czy poza wspomnianym pogrzebem, grał Pan w niegowickim kościele?

WITOLD ZALEWSKI: Miałem okazję grać w tej parafii przy okazji jubileuszu 50-lecia pracy zawodowej pana Mieczysława Tulei. Na chórze znajdował się stary instrument, którego stan daleko odbiegał od ideału. Chociaż było to zaledwie kilka lat temu, dużo zmieniło się w kościele. Zostały sprowadzone organy, jedne z lepszych w okolicy, na których można wykonywać interesującą literaturę organową. Jestem pełen podziwu dla gospodarzy tejże parafii, gdzie instrument piszczałkowy dopełnia tę piękną i wyjątkową świątynię.

MG: W jaki sposób muzyka towarzyszy Panu na co dzień?

WITOLD ZALEWSKI: Całe moje życie jest przesiąknięte muzyką zarówno kościelną, liturgiczną, jak i muzyką organową. Lubię słuchać Turnaua. Grałem kiedyś z tym wielkim artystą na jednym koncercie. Ja występowałem w części organowej. Przyszło bardzo dużo ludzi na koncert, jak się domyślam, większość przyszła dla niego.

 

MG: Jaki repertuar planuje Pan zaprezentować podczas niedzielnego koncertu?

WITOLD ZALEWSKI: Będę tutaj występował z córką. Dwa skrajne, grane przeze mnie utwory, posiadają charakter wirtuozowski, w części środkowej wystąpi moja najmłodsza z córek – Hanna, która jest studentką drugiego roku Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie organów profesora Krzysztofa Urbaniaka.

Dziękujemy za rozmowę i zachęcamy do udziału w niedzielnym koncercie 15 sierpnia w kościele w Niegowici o godz. 19.00.

 

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content