Kącik Ogrodnika: Pielęgnacja storczyków wcale nie jest trudna

„Pielęgnacja storczyków” to druga odsłona wspólnego projektu portalu Mój Gdów oraz Centrum Ogrodniczego Pergola. Dziś podpowiadamy co zrobić, aby cieszyć się jak najdłużej tymi, tak lubianymi, kwiatami.

Pielęgnacja storczyków nieco różni się od pielęgnacji innych roślin doniczkowych. Nie znaczy to wcale, że storczyk jest rośliną trudną w domowej hodowli. Wystarczy poznać preferencje tych roślin i przestrzegać kilku podstawowych zasad. Od pewnego czasu storczyki stały się bardzo popularnymi roślinami w naszych domach. Zachwycają różnorodnością kolorów, cieszą egzotycznie wyglądającym kwiatem. Co ciekawe nie jest to roślina tak egzotyczna, ani tak nowa w Polsce, jak można by było przypuszczać. Storczyki występują niemal na wszystkich kontynentach, a rodzina storczykowatych jest jedną z najliczniejszych pod względem ilości odmian. W Polsce również można spotkać naturalnie rosnące storczyki (np. kruszczyk szerokolistny, obuwik pospolity, buławnik czy storczyk blady). Wszystkie występujące u nas gatunki storczyków są objęte ochroną prawną. W przeszłości duża kolekcja storczyków była zgromadzona w Zamku w Łańcucie. Obecnie dzięki staraniom Muzeum-Zamku w Łańcucie można zwiedzać w tym miejscu zrewitalizowaną Storczykarnię.

Sporo czasu musiało upłynąć zanim poznano naturę storczyków i trafiły one do naszych mieszkań. Długo pozostawał zagadką sposób rozmnażania storczyków w warunkach hodowlanych.  Obecnie na szczęście preferencje storczyków hodowlanych są dobrze znane i nie są już tajemnicą dla najbardziej wtajemniczonych botaników. Dzięki czemu każdy z nas może cieszyć się tymi kwiatami we własnym domu. Poniżej kilka przydatnych wskazówek jak wygląda prawidłowa pielęgnacja storczyków. Przy zakupie warto zapytać, czy wybrany przez nas okaz nie wymaga szczególnego traktowania.

Jak podlewać storczyki?

Kwestia podlewania storczyków może spodobać się osobom, które mają mało czasu na pielęgnację roślin, lub tendencję do zapominania o niej. Podstawowa zasada brzmi – obficie, ale rzadko. Termin „rzadko” w tym przypadku oznacza co 7 – 10 dni, choć nie ma uniwersalnej reguły. W lecie podczas upalnych dni należy podlewać częściej, a zimą rzadziej. Większość storczyków nie lubi nadmiernej wilgoci w podłożu, lepiej znosi niedobory wody, niż jej nadmiar. Najlepiej obserwować roślinę, sama podpowie kiedy będzie najlepszy czas na jej podlanie. Korzenie storczyków otacza bardzo cienka błona, która jest w stanie w bardzo krótkim czasie wsiąknąć duże ilości wody. Kolor korzeni jest dobrą wskazówką, czy roślina wymaga podlania. Biały, lekko szary, czy srebrny podpowiada, że błona korzeni jest sucha. Kolor zielony będą miały korzenie po podlaniu.

Do podlewania storczyków najlepiej używać miękkiej wody o pokojowej temperaturze. Może to być deszczówka, lub wcześniej ostudzona, przegotowana woda. Najlepiej zanurzyć doniczkę ze storczykiem w naczyniu z wodą na kilka-kilkanaście minut, aż zobaczymy, że całe podłoże jest nawodnione. Następnie pozwolić wodzie ocieknąć i dopiero przywrócić storczyka na jego miejsce.

Nawożenie storczyków – czyli jaki nawóz do storczyków wybrać?

Pielęgnacja storczyków, to także odpowiednie nawożenie. Wiosną ważne jest aby zasilić nasze rośliny odpowiednią dawką substancji mineralnych. Nie będzie tajemnicą, że do storczyków najlepiej wybrać nawóz specjalnie przeznaczony do tych roślin. W naturze środowisko storczyków jest ubogie w składniki pokarmowe i nawóz dla nich musi być odpowiednio dobrany. W sprzedaży dostępne są preparaty do rozcieńczania w wodzie, w formie roztworu lub żelu, a także nawozy w formie pałeczek. Tak naprawdę w przypadku storczyków każda forma nawożenia jest bardzo wygodna. Pałeczki wystarczają na 3 miesiące, a nawozy do rozcieńczania dostarczamy roślinie razem z podlewaniem – podczas kwitnienia częściej (raz w tygodniu), po przekwitnięciu wystarczy raz w miesiącu, chyba, że producent zaznaczył inne dawkowanie na opakowaniu.

Najlepsze podłoże dla storczyków

Najlepsze podłoże dla storczyków powinno być luźne i przewiewne. W sklepach ogrodniczych można kupić gotowe mieszanki, co jest najwygodniejszym rozwiązaniem. W podłożach storczyków może być kora, kwaśny torf, mogą być włókna kokosowe, keramzyt i inne składniki. Na pewno nie należy przesadzać storczyków do ziemi uniwersalnej!

Jakie światło jest odpowiednie dla storczyków?

Przede wszystkim warto poznać wymagania konkretnej, zakupionej przez nas rośliny, ponieważ nie wszystkie odmiany mają te same preferencje. Większość storczyków nie lubi otwartego, ostrego słońca. Lepiej się czują w świetle rozproszonym i półcieniu. Zwykle stanowiskiem polecanym dla tych kwiatów jest okno wschodnie, lub zachodnie. Jeśli nie mamy innego miejsca niż parapet południowy, dobrze jest osłonić roślinę przed bezpośrednim promieniowaniem firanką, lub żaluzjami.

Czy storczyk musi mieć przeźroczystą donicę?

Odpowiadając krótko na to pytanie – nie. Nie jest prawdą, że przez przezroczyste donice i osłonki do korzeni docierają niezbędne dla nich promienie słoneczne. Natomiast prawdą jest, że przeźroczysta donica w przypadku storczyków jest wygodna. Widzimy przez nią korzenie, co pozwala ocenić kiedy nasz storczyk wymaga podlania. Osłonki na storczyki często są wysokie i mają dodatkowo lekkie podwyższenie dla doniczki ze storczykiem w środku. To zapewnia korzeniom odpowiedni przewiew, a ponadto ułatwia podlewanie. Jeśli w naszym wnętrzu lepiej komponują się kolorowe plastikowe lub ceramiczne donice, nie ma przeszkód, aby właśnie takie stosować do storczyków. Najważniejsze, żeby miała otwory w podstawie i mogła swobodnie odprowadzać wodę.

Przesadzanie storczyków

Storczyki należy przesadzić w momencie, kiedy roślina ma za mało miejsca albo kiedy podłoże się zużyje lub zaczyna się rozkładać. W praktyce co około 2-3 lata, chyba, że zachodzi potrzeba wcześniej. Najlepiej wiosną lub latem, po przekwitnięciu. Warto również rozważyć przesadzenie, jeśli podłoże jest zbyt zbite i korzenie nie mają dostatecznego przewiewu.

Pielęgnacja storczyków podsumowanie

Pielęgnacja storczyków w praktyce sprowadza się do odpowiedniego podlewania i nawożenia, czyli wcale nie inaczej, jak w przypadku innych roślin. Dla nowego użytkownika storczyków ich wymagania mogą być zaskakujące, ale przekonają się Państwo, że jak już się zakupi jednego storczyka, zwykle na nim się nie kończy. Pięknych kolekcji życzymy. Moment kiedy nasz storczyk zakwita u nas po raz pierwszy sprawia wiele radości.

tekst i zdjęcia: Centrum Ogrodnicze Pergola

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content