Często w centrach ogrodniczych możemy spotkać kosze z gotowymi kompozycjami roślin. To bardzo ciekawe rozwiązanie, zwłaszcza jeśli nie mamy zbyt wiele miejsca na balkonie, lub po prostu lubimy różnorodność. Podobne kompozycje roślinne jesteśmy w stanie sami sobie przygotować, trzeba tylko uwzględnić potrzeby określonych gatunków roślin.
Spośród popularnych roślin balkonowych można łączyć różne biorąc pod uwagę ich preferencje słoneczne, jak również zapotrzebowanie na wodę, ewentualnie potrzeby związane z odpowiednim podłożem. Do półcienia możemy tworzyć kompozycje złożone z takich roślin jak begonie bulwiaste, fuksje, bluszcze, również lobelie, niecierpki, bluszcze. Natomiast na stanowiskach słonecznych chętnie rosną pelargonie, petunie, do których można dodać np. kalocefalusa Browna, ciekawą srebrną roślinę strukturalną, także lobelie. Intensywnie niebieska lobelia bardzo dobrze prezentuje się w towarzystwie roślin o wybarwieniu srebrnym. Możemy też stworzyć ciekawą kompozycję z jednego gatunku roślin o różnej kolorystyce. Można do tego celu wykorzystać rośliny pnące, co da ciekawy efekt wizualny. Wystarczy posadzić dwa klematisy (powojniki) w jednej doniczce, a podporę uformować np. z patyczków bambusowych w formę wigwamu.
Niektóre rośliny są świetnymi wypełniaczami kompozycji doniczkowych. Taką funkcję mogą spełniać biały, drobno kwitnący wilczomlecz Diamond Frost (Euphorbia), niezwykle dekoracyjne koleusy, czy plektrantus koleusowaty, który równie dobrze zniesie pełne słońce, co większy cień. W kompozycjach z roślinami mającymi intensywnie kwitnące kwiaty dobrze będzie wyglądała kocanka odmiana Silver.
Poniżej podpowiemy jakie kompozycje roślinne możemy stworzyć z wykorzystaniem iglaków i lawendy.
Kompozycje roślinne na dużych balkon i taras z iglakami
Nie każdy z nas może się cieszyć własnym ogrodem. Czasami taką namiastką ogrodu staje się balkon, na którym możemy ustawić większe lub mniejsze donice. Kiedy decydujemy się na dużą donicę najlepiej najpierw dobrać jej odpowiednie miejsce, a później obsadzić. Ponieważ finalnie będzie ciężka i później może być problem z przeniesieniem.
Ostatnimi czasy bardzo popularne są duże donice z iglakami. Możemy w nich znaleźć cisy, kosodrzewina, cyprysiki jałowce, sosny, świerki i tuje w formie karłowej. Zalet tych roślin jest wiele. Występują w wielu odmianach, z których niektóre rosną wolno i niewysoko, inne są szczepione na pniu, a jeszcze inne mają dekoracyjne, opadające gałązki. Tak naprawdę same w sobie wyglądają bardzo ozdobnie i z powodzeniem z samych iglaków może powstać ciekawa kompozycja balkonowa. Jeśli chcielibyśmy dodać do nich inne rośliny musimy szukać wśród tych, które mają podobne preferencje. Możemy też wybrać np. azalie japońskie, pierisy, wrzośce, mrozoodporne bluszcze, czy jednoroczne koleusy. Koleusy mają bardzo ciekawe, intensywne kolorystycznie liście. Świetnie nadają się jako wypełnienie niejednej balkonowej kompozycji.
Azalie japońskie preferują podobne warunki do iglaków, są niewielkich rozmiarów i rosną bardzo wolno, a do tego obficie (choć krótko) kwitną, sprawiając dużo radości pięknymi kwiatami. Należy pamiętać o okrywaniu przed zimą. Rośliny w donicach są bardziej wrażliwe na mrozy.
Coraz bardziej popularne na balkonach stają się pierisy. Nietypowe krzewy dekoracyjne, które kwitną wiosną. Liście pierisa odbarwiają się z koloru czerwonego na zielony. Jest to roślina wrzosowata, zimozielona. Ma wymagania ma zbliżone do wrzosów. Lubi półcień, kwaśne, próchniczne podłoże i stanowiska osłonięte od wiatru. Kwiatostany tych roślin mogą przypominać nieco konwalie. Pierisy dobrze wyglądają też w towarzystwie bukszpanu, który również można wykorzystywać na balkon.
Kompozycje doniczkowe z lawendÄ…
Bardzo popularną rośliną ogrodową jest lawenda. Z powodzeniem może być uprawiana również w donicach i dobrze znosi towarzystwo innych roślin. Lawenda lubi słońce i ciepło, dobrze znosi susze, preferuje żyzną ziemię, przepuszczalną zasobną w wapń. W donicach można ją łączyć z rozmarynem, tymiankiem, szałwią, gaurą, trawami ozdobnymi, naparstnicą. W donicy lawenda będzie bardzo dobrze wyglądała w towarzystwie jasno różowej lub żółtej róży. Można też do kompozycji z lawendą wykorzystać typowo balkonowe kwiaty – petunie czy pelargonie. Dobrze będzie rosła także z Żurawkami, które co prawda są rabatowe, ale doskonale sprawdzają się także jako atrakcyjne rośliny balkonowe.
Bardzo ozdobne są różnego rodzaju trawy. Na pewno bardzo dobrze wyglądają niemal w każdej kompozycji, trzeba jednak wiedzieć, że tworzą rozległy system korzeniowy. Wbrew pozorom często potrzebują i zajmują dużo miejsca w doniczce z czasem. W pierwszym roku po zasadzeniu możemy dodać do nich rośliny kwitnące, ale w kolejnych ta sztuka już może nam się nie udać. Trzeba też wiedzieć, że trawy lubią stanowiska słoneczne.
Tak naprawdę tworząc własne kompozycje roślin doniczkowych kierujmy się swoim gustem. Wiele roślin pomimo określonych preferencji jest w stanie dostosować się do nieco innych warunków, o ile zmiana nie byłaby drastyczna. Jeśli mamy ulubione kolory, lub jakaś roślina nam się spodoba podpytajmy pracowników sklepów ogrodniczych z jakimi roślinami czułaby się dobrze.
Art. sponsorowany: Centrum Ogrodnicze Pergola