Jubileuszowe spotkanie w Kunicach

W sobotę, 1 grudnia odbyła się uroczystość 60- lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich z Kunic. Oficjalną część rozpoczęły występy młodzieży szkolnej, która rozbawiła jubilatki i ich gości do łez, przedstawiając humorystyczne scenki z życia mieszkańców wsi. Następnie Przewodnicząca KGW Pani Franciszka Wołek przywitała zebranych gości, oraz przedstawiała historię i osiągnięcia Koła. Podczas jubileuszu nie mogło zabraknąć odznaczeń oraz listów gratulacyjnych. Przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Kół Gospodyń Wiejskich Pani Maria Łakoma wręczyła  Ordery ,,Serca Matkom Wsi”, który przyznano 10 paniom. Wyróżnienie to otrzymały: Teresa Brzóska, Genowefa Feliks, Agata Hankus, Bożena Hodoń, Marta Król, Alicja Nowak, Adela Piech, Janina Szybowska, Joanna Tuleja, Krystyna Toporska.

Następnie Stanisława Martyka – zastępca przewodniczącej Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich wręczyła listy gratulacyjne dla wszystkich członkiń z okazji 60- lecia działalności Koła. Później przyszedł czas na życzenia od gości i wspólną zabawę.

Z kart historii…

Koło Gospodyń Wiejskich w Kunicach zostało założone w 1958 roku przez Helenę Permus. W tym czasie powstał teatrzyk i grupa śpiewacza, organizowano wiele imprez i  zabaw tanecznych. Potem przez prawie 30 lat przewodniczącą była Alina Widomska. W tym czasie koło organizowało kursy  gotowania i pieczenia, zakupiono szatkownicę i maszynkę do sadzenia buraków i wypożyczano mieszkańcom wsi. W 1986 r. koło przejęła Irena Gawlik i kontynuowała zadania, w tym czasie koło zajmowało się sprzedażą kurcząt jak również organizowało konkursy na najładniejszy ogródek i wito wieńce na dożynki parafialne.

W  1994 roku działalność koła została zawieszona aż do roku 2002, kiedy to Anna Wilkołek próbowała go reaktywować. Dopiero w 2007 roku koło zaczęło prężnie działać pod przewodnictwem Heleny Pinkowskiej. Koło na chwilę obecną liczy 11 osób. Przy wsparciu wielu ludzi i dużym nakładem pracy członkiń odnowiono  budynek OSP. W dorobku koła jest między innymi udział w Małopolskiej Giełdzie Agroturystycznej, na Dniach Otwartych w TV Kraków, na Małopolskim Festiwalu Smaku, gdzie z nalewką ‘’ Na Zdrowie’’ w kategorii  ‘’Jak u mamy’’ w półfinale Panie zdobyły pierwsze miejsce. Koło jest obecne także na Święcie Ziemi Gdowskiej, na festynie  ‘’Marsz po zdrowie‘’, na kiermaszach świątecznych w mieście solnym w Wieliczce i przed Urzędem Gminy w Gdowie. Nie sposób wymienić wszystkich aktywności Koła, Panie biorą czynny udział w wielu wydarzeniach gminnych i parafialnych.

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content