Jak świętowali Seniorzy w Zagórzanach, Zręczycach i na Wieńcu?

Coraz częściej w okolicach Dnia Babci i Dziadka organizowane są w poszczególnych miejscowościach naszej gminy Dni Seniora. Mój Gdów podglądnął co przyszykowano dla najstarszych mieszkańców w Zagórzanach, Zręczycach i na Wieńcu.

W dwóch sąsiadujących ze sobą wsiach, Zagórzanach i Zręczycach, Dzień Seniora odbył się w ostatni weekend, a organizowany był przez Koła Gospodyń Wiejskich.

W Zagórzanach w spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych, m. in.: Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk, Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas oraz sołtys wsi Zagórzany Jan Obrał. Część artystyczną przygotowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zręczycach pod kierunkiem Pani Hanny Dziewońskiej, a także wystąpiły Panie z  KGW w Zagórzanach. Seniorzy chętnie wyszli na parkiet potańczyć. Taki dzień w Zagórzanach zorganizowano już drugi raz.

[Not a valid template]

Z kolei w Zręczycach wystąpiła grupa kolędnicza tzw „Duże Zręczyce”, która wystawiła „kolędę z koniem”. Przedstawienie bardzo podobało się przybyłym gościom. Po nim grupa kolędnicza wraz z Seniorami wspólnie kolędowała. Po poczęstunku przygotowanym przez panie z KGW Seniorzy bawili się długo w nowowyremontowanej strażnicy, przy muzyce na żywo.

[Not a valid template]

Trochę wcześniej, bo już 17 stycznia Dzień Senioraodbył się na Wieńcu, w remizie OSP. Tutaj pomysłodawcą był sołtys Wieńca p. Janusz Stopa, a w przygotowanie imprezy zaangażowali się członkowie rady sołeckiej, panie z KGW i strażacy. Na początku gospodarz wsi powitał wszystkich przybyłych gości, z p. Józefem Zającem –sekretarzem Gminy Gdów na czele.
W pierwszej części uczniowie ze szkoły w Jaroszówce pokazali jasełka. Chyba się podobały, bo dzięki ofiarności widzów (pasterze zebrali 598zł) dzieciaki pojadą wiosną na wycieczkę. Druga część poświęcona była Seniorom – dzieci zaprezentowały wiersze, piosenki i skecz.
Po występach dzieci p. Krzysztof Żupnik, pracujący jako policjant w KP w Nowym Wiśniczu, wręczył wszystkim seniorom odblaskowe opaski z napisem „Widoczny Senior”. To cenny drobiazg, który przydaje się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Oprócz odblasków Seniorzy otrzymali mały, słodki upominek – czekoladę.
Ostatnim, a zarazem najdłuższym punktem imprezy było spotkanie towarzyskie Babć i Dziadków. Odbyło się ono w miłej atmosferze przy kawie i cieście przygotowanym przez panie z KGW. Rozmowom nie było końca, a kto miał ochotę mógł wykazać się również przy muzyce na parkiecie.

[Not a valid template]

W każdej z wsi w spotkaniach uczestniczyło ok. 40 osób i były one bardzo dobrą okazją by porozmawiać, powspominać i przypomnieć sobie czasy, kiedy mieszkańcy częściej spotykali się na wspólnych zabawach.
Miejmy nadzieję, że w przyszłości będzie więcej takich spotkań.

Dziękujemy za udostępnienie zdjęć oraz przygotowanie relacji organizatorom i uczestnikom spotkań.

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content