Hucisko wśród nowatorskich wiosek Małopolski. Świętowanie wyróżnienia odbyło się w ten weekend, w ramach finału „Lata w Teatrze”

Gdowskie sołectwo Hucisko otrzymało wyróżnione w tegorocznej edycji regionalnego konkursu na najbardziej „Nowatorską Małopolską Wieś”. Oznacza to m.in., że słynna już Fundacja Plenerownia z Huciska oraz mieszkańcy miejscowości zostaną uhonorowani nagrodą finansową w wysokości 10 tys. zł. Jest już plan na co przeznaczyć tę dotację, a w niedzielę (7 lipca) odbył się w Hucisku finałowy spektakl w ramach projektu „Lato w teatrze” oraz Piknik Wolontariatu, podczas którego zaplanowano również świętowanie wyróżnienia sołectwa w regionalnym konkursie.

– Cieszymy się, że nasze inicjatywy z „miękkich” obszarów, jak kultura i edukacja tak daleko nas zaprowadziły i jako zwykli mieszkańcy gminy Gdów mogliśmy ją reprezentować. Mamy już plan, co zrobić z wygraną – o tak, w konkursie wywalczyliśmy dla naszej wsi niezłą sumkę! Dzięki niej chcielibyśmy wydać książkę, którą razem z mieszkańcami udało nam się napisać już dwa lata temu, ale dotąd nie udało się zebrać środków na druk. Dużo ludzi, którzy nas odwiedzają pyta o taką publikację, więc miejmy nadzieję, że teraz się uda – poinformowała Fundacja Plenerownia w mediach społecznościowych.

Dodano też: „Tymczasem płyniemy dalej (dosłownie, bo w Hucisku budujemy właśnie z dziećmi statek).

Statek powstaje w ramach akcji „Lato w teatrze” – innowacyjnej półkolonii dla dzieci i młodzieży będącej kolejnym innowacyjnym projektem realizowanym przez Fundację Plenerownia (obok: „Ekomuzeum”, „Akademii Dzieci w Lesie”, Domu Opowieści i wielu innych). Właśnie w Domu Opowieści i jego otoczeniu zaprezentowano w niedzielę finałowy spektakl „Lata w Teatrze” – programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, finansowanego z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w Hucisku także z dotacji z małopolskiego budżetu. Odbył się tam także Piknik Wolontariatu.

Wydarzenie – otwarte dla wszystkich chętnych – rozpoczeło się o godz. 16. W programie m.in.: spektakl wędrowny o potędze opowieści w wykonaniu uczestników półkolonii „Lato w Teatrze”, z udziałem mistrza opowiadania Krystiana Truchalskiego, bajka o pierwszym opowiadaczu, recital światowej sławy harfistki Emilki Raiter, chrzest największego okrętu po tej stronie Raby, piknik wolontariatu, świętowanie wyróżnienia Huciska w konkursie Nowatorska Małopolska Wieś, wspólne tkanie leśnego dzieła sztuki.

Fundacja Plenerownia powstała w Hucisku w 2016 roku. Zajmuje się przede wszystkim upowszechnianiem dziedzictwa kulturowego oraz edukacją i animacją kulturalną. Projektów i przedsięwzięć, które realizuje Plenerownia jest ogrom, a wszystkie – obok atrakcyjności dla mieszkańców – wyróżnia także oryginalność i innowacyjność. W regionalnym konkursie prowadzonym w kategoriach: Najpiękniejsza Małopolska Wieś, Nowatorska Małopolska Wieś, Małopolska Wieś w Sieci, Hucisko brało udział po raz pierwszy.

zdjęcia i plakat: materiały Fundacji Plenerownia

Autor: Redaktor 6

Udostępnij post na:

Skip to content