„Gdzie duch spotyka się z przestrzenią”

 

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza do udziału w Europejskich Dniach Dziedzictwa 2016 r., w dniach 10-11 września w godzinach 9.00-20.00. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”.

Obiekty wielickiego Muzeum: ekspozycja na III poziomie kopalni soli (dł. 1,5 km) i Zamek Żupny w Wieliczce to niezwykłe miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, o bogatej historii i wyjątkowych zabytkach. To miejsca gdzie można podążać śladami dawnych  górników, prześledzić geniusz myśli technicznej i górniczej, ale także wspomnieć postać genialnego kompozytora Fryderyka Chopina, o którego wizycie w kopalni przypomina pomnik. Czasami tajemnicze podziemia tchną Sacrum świętych patronów górniczych i kaplic – bowiem w Muzeum w kopalni znajduje się najmłodsza z nich – kaplica św. Jana Pawła II.

Duch Sacrum unosi się także w Zamku Żupnym dzięki interesującej wystawie „PAX ET  BONUM – Zakony Franciszkańskie w Polsce”. Ekspozycja została przygotowana z myślą o ŚDM i wizycie Papieża Franciszka w Polsce. Składa się z dwóch części: we wnętrzach zamkowych można oglądać skarby zakonów, a na dziedzińcach – współczesne fotografie ukazujące codzienne życie w klasztorach. O godz. 11.00 i 14.00 po wystawie oprowadzi autor. Natomiast dzieci zapraszamy do stanowiska edukacyjnego gdzie np.odkryją czego dotyczy tytuł „Małe arcydzieła sztuki w wielickim zamku” (10.00-16.00). Ponadto w programie projekcja filmu „Muzeum Utracone”  (12.00, 15.00).

Ekspozycję Muzeum w kopalni można zwiedzać po wcześniejszej rezerwacji przez formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej Muzeum od 6 września, od godz. 8.00 do wyczerpania miejsc. Zbiórka grup i odbiór wejściówek w Zamku Żupnym (ul. Zamkowa 8). Zamek jest dostępny w godz. 9.00 – 20.00 (nie obowiązuje rezerwacja).

Wstęp bezpłatny.

EDD 2016' (1)

www.muzeum.wieliczka.pl

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content