Finał Szlachetnej Paczki za nami-szczęśliwy i wzruszający

          Ostatni weekend, to dwa dni pełne emocji i wzruszeń- Wielki Finał Szlachetnej Paczki. To już piętnasty rok z rzędu, kiedy rodziny, które z różnych powodów znalazły się na życiowym zakręcie, otrzymały pomoc w formie Szlachetnej Paczki. Najczęściej w przedświątecznych prezentach znajdowała się żywność, środki czystości, ubrania, drobne upominki dla każdego członka rodziny. Jednak były domy, gdzie największą radość sprawiała czarna kostka, której nie sposób zapakować w piękne świąteczne opakowanie- węgiel, który ma pomóc przetrwać zimę. Były też meble czy sprzęty AGD codziennego użytku jak pralka czy kuchenka gazowa, bez których rodziny musiały radzić sobie do tej pory.

Finał Paczki w liczbach wygląda imponująco: pomoc otrzymało 31 potrzebujących rodzin, dla których blisko 900 darczyńców przygotowało łącznie 472 paczki. Ich łączna wartość to prawie 80 000 zł. W tym roku drużyna SuperW liczyła 15 wolontariuszy.

W dniach finałowych Drużyna SuperW miała wsparcie wolontariuszy, którzy pomagali nosić i rozwozić paczki do rodzin. Między nimi byli członkowie Automobilklub Volkswagena Transportera T3.
Każda rodzina, do której dotarła Szlachetna Paczka, jest inna, ma inne potrzeby, inne powody swojej ciężkiej sytuacji, inaczej przeżywała okazaną pomoc. Aby choć trochę spróbować zagłębić się w klimat Szlachetnej Paczki, zobaczmy jak reagowały rodziny:

Dzięki tej pomocy, święta na pewno będą radosne.
Odzyskaliśmy też dzięki darczyńcom nadzieję na to,
że w naszym życiu jeszcze może być dobrze”-

mówiła Pani Krystyna

„Ja im nie mogłam dać wiele, to teraz Ci Państwo
wynagrodzili im wszystkie lata życia” – powtarzała Pani Elżbieta,
ciesząc się z okazanej pomocy, zwłaszcza ze względu na dzieci

To o wiele więcej, niż to, co kiedykolwiek oczekiwaliśmy dostać…„-
powiedział pan Ryszard, kiedy wolontariusze wnosili ostatnią z paczek

Nigdy nie było możliwości, aby wigilia była przy stole.
Pierwszy raz tak będzie”- cieszył się Pan Krzysztof z nowego stołu z krzesłami.
i lekcje Wam będzie lepiej odrabiać”– mówiła żona Pana Krzysztofa, patrząc na dzieci

„Piłka do kosza! Zaraz idę na boisko”- cieszył się 14-letni Andrzej

Inny chłopiec, Grzegorz, mierzył nowe rękawice dla bramkarza „Jakie rękawice! Lux, akurat mój rozmiar!”

„To są najfajniejsze ze wszystkich świąt!”- krzyczała mała Ania

„Jedna z rodzin była mile zaskoczenia i wzruszona, gdy zobaczyli kuchenkę. Pani Kasia ucieszyła się, że będzie mogła upiec ciasta na święta”- relacjonuje jedna z wolontariuszek

Jednak finał to nie tylko emocje i wzruszenia dla Rodzin. To także ważny dzień dla wolontariuszy, którzy są siłą napędową całego projektu. Bez nich, nie doszłoby do Wielkiego Finału.
Chwile, gdy w magazynie znajdują się dziesiątki kolorowych paczek i paczuszek, gdy co chwilę przyjeżdżają kolejni darczyńcy, którym na twarzy maluje się zadowolenie i radość, są niezwykłe. I najważniejszy moment – ostatnia wizyta u rodziny. Szczęście, niedowierzenie, łzy – tego nie da się opisać. Radość na twarzach dzieci, gdy otwierają prezenty jest bezcenna”- mówi Karolina, wolontariuszka z Gdowa.

„Finał Paczki co roku wynagradza nam zmęczenie i wszystkie problemy jakie napotkaliśmy wcześniej. W świecie jakim żyjemy ciężko jest nam pojąć, że nadal znajdują się osoby, które bezinteresownie oddają coś dla innych. Przygotowują czasami gigantycznych rozmiarów paczki dla ludzi, których nie znają i w większości nigdy nie poznają, oddając tym samym im swoje pieniądze, czas i zaangażowanie. Radość Darczyńców uderza nas i rozgrzewa od środka. Naprawdę nie spodziewałam się tego. Drugi człowiek znowu jest ważny. W ciągu roku każdego z nas spotykają różne historie, które powodują, że tracimy wiarę w dobro, drugiego człowieka czy po prostu człowieczeństwo. A później przychodzi taka Paczka i ludzie jakby się budzili i otrząsali z tego. Naprawdę pozwala to naładować akumulatory na długi czas.”- dodaje Sylwia.

W najbliższych dniach wolontariusze kończą swoją pracę, przesyłając „prezenty dla darczyńców”, którymi są krótkie relacje ze spotkań z rodzinami w czasie dostarczania paczek. Niektórzy z nich, już angażują się w kolejne projekty wolontariackie. W styczniu odbędzie się ogólnopolska gala podsumowująca tegoroczną Paczkę. Nie minie po niej miesiąc, a w stowarzyszeniu Wiosna już zaczną się pierwsze działania, w kierunku nowej, XVI edycji Szlachetnej Paczki.

[Not a valid template]

Liderowi oraz wolontariuszom gdowskiej drużyny SuperW, Mój Gdów bardzo dziękuje za otwartość, współpracę oraz udostępnienie zdjęć.

Więcej zdjęć z relacji finału Szlachetnej Paczki można oglądnąć na FB Szlachetna Paczka-rejon Gdów

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content