24 czerwca przy budynku dawnej szkoły w Nieznanowicach odbył się festyn rodzinny „Familiada”. Nie da się ukryć, że deszczowa i chłodna pogoda pokrzyżowała wiele planów organizatorom. Nie wszystkie punkty programu udało się w pełni zrealizować. Pięknie i patriotycznie zaprezentowały się dzieci z przedszkola z Nieznanowic i Szkoły Podstawowej z Pierzchowa. Było biało-czerwono. Organizatorzy zapewnili także bezpłatne atrakcje dla dzieci oraz ciekawy program artystyczny, w którym znalazł się m.in. występ Strażackiej Orkiestry Dętej z Włosani. Strażacy mocno przygrywali, ale tym razem woda nie była ich sprzymierzeńcem. Występ nagrodzono gromkimi brawami – było druhom za co dziękować.
W trakcie Familiady zrealizowano także pomysł mieszkanek wsi, aby opowiedzieć historię Nieznanowic w formie przedstawienia plenerowego. Nie było to łatwe zadanie. Scenariusz przygotowała była Dyrektor Szkoły Pani Anna Statek, wybrano aktorów-amatorów i przeprowadzono wiele prób. „Nieznaną historię Nieznanowic”, w tym epizody obyczajowe z historii życia uczniów, nauczycieli i mieszkańców wsi – przedstawiono w formie krótkich scenek. Główne postaci to ksiądz Karol Wojtyła oraz kierowniczka szkoły Anna Gierczak Niemcówna. W te role wcielili się Maria Żyła i Marcin Pamuła. Zaprezentowano dwie scenki: pierwszą związaną z lekcją religii Karola Wojtyły w szkole, a drugą związaną ze spotkaniem prywatnym przy herbatce Anny Gierczak z księdzem Wojtyłą. W rolach drugoplanowych wystąpiły „ubogie dzieci i młodzież” w stylizacjach z tamtych czasów. Zaprezentowali się także najmłodsi ze skrótem przedstawienia kukiełkowego „Szewczyk Dratewka”, które niegdyś gościło na scenach krakowskiej Groteski. Na scenie obecne były także wszystkie grupy obrzędowe, występujące w wielu wsiach ziemi gdowskiej – a kultywujące kulturę ludową. Była grupa kolędnicza z gwiazdą, turoniem i Żydem; byli Szczodroki i Śmigurtnicy oraz Trzej Królowie. Przypomniano obrzęd topienia Marzanny oraz wesołe przyśpiewki ludu nadrabiańskiego. Prezentacje zakończył pokaz mody „jak przed laty stroiły się kobiety do pracy w domu, w polu i zagrodzie”, który przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. W nawiązaniu do scenariusza i tego, co działo się na scenie – w szkole zorganizowano wystawę archiwalnych zdjęć „Dawno, dawno temu w szkole…” bo szkoła i oświata była zawsze punktem centralnym w życiu wsi. W ten sposób ukazano rozmaite realia życia w Nieznanowicach w latach ostatniego stulecia. Gdyby nie pogoda, byłyby bisy!
Familiada w tym roku przebiegała pod hasłem „Razem dla dzieci” i tym wydarzeniem rozpoczęto także realizację projektu zaplanowanego do końca czerwca przyszłego roku. Wkrótce w Nieznanowicach będą odbywały się różnorodne aktywności integracyjne, edukacyjne i kulturalne. To oferta przede wszystkim dla dzieci i rodziców, którzy będą zachęcani do działania na rzecz edukacji najmłodszych dzieci. Stowarzyszenie założyło następujące zadania: warsztaty psychoedukacyjne dla rodziców, czyli tzw. „szkoła dla rodziców”, działania edukacyjno-opiekuńcze dla dzieci w Grupie Zabawowej oraz stworzenie biblioteczki dla najmłodszych. To wszystko już wkrótce.
Najwięcej radości uczestnikom sprawiła zabawa fantowa z licznymi nagrodami. Wydarzenie to miało na celu zintegrowanie mieszkańców wokół idei przywrócenia pięknej tradycji edukacyjnej i wychowawczej, jaka była zawsze silna w Nieznanowicach w „starej szkole”. Dzisiaj szkoła jest adaptowana na cele „Niepublicznego Żłobka Karolek”, a od września br. Stowarzyszenie będzie prowadzić w niej placówkę dla 20 dzieci.
Familiada była współfinansowana ze środków FIO – Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz w ramach środków MOWES – Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Krakowski Obszar Metropolitarny. Wiele działań udało się także sfinansować dzięki dobroczynności sponsorów, za co należą się słowa podziękowania.
źródło: Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Nieznanowice