Już ponad 190 krajów celebruje Dzień Ziemi. Od 1990 r. świętuje także Polska.
Obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w latach siedemdziesiątych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Głównym celem wydarzenia stało się podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństw i propagowanie zasad zrównoważonego rozwoju we wszystkich zakątkach świata. Globalne ocieplenie, wszechobecność plastiku czy kryzys bioróżnorodności – to tylko niektóre zagadnienia, które podejmowane są w ramach Dnia Ziemi.
Zaangażowanie w przedsięwzięcie społeczności międzynarodowej umożliwia wieloaspektowe ukazanie problemów związanych z ekologią, stwarza sposobność do zaprezentowania wyjątkowości i specyfiki różnych regionów na świecie, przy jednoczesnym wskazaniu na problemy ekologiczne danego obszaru.
Warto przy tym poczynić pewne postanowienia – np. o mniejszym zużyciu wody, sumiennym segregowaniu odpadów czy rezygnacji z używania zbędnego plastiku. Każdego roku do mórz i oceanów trafia 10 milionów ton plastiku, a zużycie foliowych torebek sięga biliona. Popularne „jednorazówki’/„foliówki” są jednym z największych źródeł zanieczyszczeń plastikiem, a jednocześnie prostym do wyeliminowania, ponieważ łatwo zrezygnować z ich użytkowania.
Nie bez znaczenia dla przyszłości naszej planety jest budowanie świadomości ekologicznej także wśród dzieci i młodzieży. Dlatego z okazji Dnia Ziemi Samorząd Uczniowski w Szkole Podstawowej w Książnicach organizuje konkurs pod hasłem „ZE STRAEGO COŚ NOWEGO”. Celem konkursu jest kształtowanie świadomości ekologicznej oraz rozwijanie kreatywności, fantazji i wyobraźni w odniesieniu do tematu ekologii. Udział w konkursie polega na wykonaniu pracy przestrzennej z niepotrzebnych przeznaczonych do wyrzucenia rzeczy, które można znaleźć w swoim domu (recykling).
źródło: http://www.gdos.gov.pl/, https://spksiaznice.edupage.org/