Wykonanie Kotyliona na 11 Listopada, czyli popularnej ozdoby noszonej z okazji święta niepodległości, jest zadaniem konkursu plastycznego ogłoszonego przez Centrum Kultury w Gdowie. Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży uczęszczających do przedszkoli i szkół działających na terenie gminy Gdów oraz mieszkających w gminie Gdów, a także osób dorosłych z terenu gminy. Wszyscy uczestnicy zostaną uhonorowani dyplomem udziału, a laureaci z każdej kategorii wiekowej otrzymają nagrody. Wyniki ukażą się 10 listopada na stronie internetowej Organizatora oraz na Facebooku. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi 11 listopada 2023 roku o godz. 17.00 w Centrum Kultury w Gdowie, podczas Wieczornicy z okazji Święta Niepodległości. Patronat medialny nad konkursem objął portal Mój Gdów, stąd bardzo serdecznie zachęcamy do udziału!
Z okazji zbliżającej się 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, zapraszamy dzieci oraz dorosłych do udziału w wyjątkowym konkursie plastycznym. Zadaniem konkursowym jest wykonanie Kotyliona na 11 Listopada, czyli popularnej ozdoby noszonej z okazji święta niepodległości. Na prace czekamy od 4 do 9 listopada, do godz. 19.00 . Oczekujemy na kotyliony wykonane samodzielnie przez dzieci, będące ozdobą lub pracą plastyczną w formie kotyliona. Można wykorzystać różne materiały takie jak na przykład wstążka, papier, bibuła, filc i inne. Na laureatów wybranych przez Jury czekają nagrody.
– zachęca Centrum Kultury w Gdowie.
Oczekujemy na kotyliony wykonane samodzielnie przez dzieci, będące ozdobą lub pracą plastyczną w formie kotyliona. Jesteśmy otwarci na dowolne formy plastyczne jednak związane z tematem. Można wykorzystać różne materiały takie jak na przykład wstążka, papier, bibuła, filc i inne. Prosimy o niewykorzystywanie gotowych kotylionów zakupionych np. w sklepach lub Internecie
– dodają pracownicy Centrum Kultury.
Konkurs zostanie przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych:
- dzieci od 4 – 10 lat,
- młodzież od 11 – 17 lat,
- dorośli od 18 lat
Prace można składać w Centrum Kultury w Gdowie. Informacje pod numerem telefonu 512 186 807 lub mailowo na konkursy@ck.gdow.pl .
Celami konkursu są uczczenie święta 105. rocznicy odzyskania Niepodległości, kształtowanie poczucia świadomości narodowej i szacunku wobec Ojczyzny oraz wrażliwości plastycznej wobec otaczającego nas piękna, wyrażenie radości twórczej poprzez stwarzanie okazji dla twórczości plastycznej związanej z tematyką narodową, włączenie najmłodszych do wspólnego świętowania listopadowych obchodów 105. rocznicy odzyskania Niepodległości, pielęgnowanie tradycji związanych z upamiętnianiem szczególnych momentów historycznych, ważnych dla naszego Narodu, pogłębianie wiedzy na temat historii Polski oraz budowanie więzi łączącej wszystkich Polaków.
Nazwa „kotylion” odnosi się do znanej w dobie końca epoki baroku zbiorowej zabawy tanecznej, w której pary nosiły specjalne ozdoby w formie barwnych rozetek. Od tej pory tym określeniem nazywano sam przedmiot, który szybko stał się popularną formą wyrazu dla konkretnej idei. W literaturze pojawia się podczas wystąpień publicznych, zrywów społecznych i uroczystości państwowych. W Polsce jako symbol barw narodowych upowszechnił się w pierwszą rocznicę publikacji Ustawy Rządowej z dnia 3 mają 1792 roku. Kobiety zakładały wówczas białe suknie z czerwoną wstęgą, a mężczyźni szarfy w tych samych kolorach. Wkrótce potem kokardy wprowadziło dla żołnierzy Wojsko Polskie. Od tej chwili rozetki stały się nieodłącznym elementem tożsamości. Widoczne były podczas wystąpienia krakowskiego w 1846 roku, aby po dwóch latach uznać je oficjalnie za znak powstańczy. Zdobiły mundury, a także rogatywki ułanów i bohaterów wielkopolskich [Geneza kotylionu polskiego za https://okolicznosciowe.com.pl/ciekawostki-na-temat-kotylionow-polskich/].
Sposób wykonania i zakładania
Kotylion, a właściwie kokarda, zbudowany jest z dwóch barwnych wstążek splecionych w formę rozetki. Według ściśle określonych zaleceń średnica ozdoby patriotycznej powinna wynosić od 4 do 6 centymetrów oraz musi składać się z dwóch kół: koloru białego znajdującego się centralnie i okalającego go w tle czerwonego. Kwestia ta wynika z heraldyki wspominającej o znamiennej wyższości barwy Orła Białego na polskim godle. W praktyce codziennej istnieje jednakże duża tolerancja na modyfikacje tej zasady.
Kotylion narodowy tradycyjnie zakłada się jako ozdobę garderoby cywilnej bądź munduru, na klatkę piersiową, z lewej strony, tuż powyżej serca. Ta głęboka symbolika ma wyjątek praktycznie jedynie podczas uroczystości nadawania orderów, gdy kokardę narodową nosi się po prawej połowie wierzchniego ubrania.
Kotylion polski współcześnie
Obecnie spotyka się różne wariacje na temat biało – czerwonych rozet. Faktycznie pozbawione cech poprawności heraldycznej są ozdoby trójkolorowe z dodatkowym polem o powyższych barwach. Podczas świąt można zauważyć także rozetki z wizerunkiem Orła Białego w koronie pośrodku. Każda z tych form, choć nie do końca prawidłowa jest elementem tożsamości państwowej i winna wzbudzać szacunek, czy zadumę.
Zachęcamy do wykonania prac konkursowych!
Regulamin kotylion 2023
Zgłoszenie_kotylion 2023 [PDF]
Zgłoszenie_kotylion 2023 [DOC]
Źródło: Centrum Kultury w Gdowie.