„Dlaczego oddawanie krwi jest takie ważne?”- rozmowa z Damianem Kopera, Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy kim są Honorowi Dawcy Krwi oraz jakie przywileje im przysługują. Dziś zapraszamy na rozmowę z jednym z nich, Damianem Kopera, który na co dzień niesie pomoc mieszkańcom naszej gminy, będąc członkiem OSP Gdów.

MG: Dzień Dobry, proszę powiedz nam od kiedy i jak często oddajesz krew?

DK: Gdy miałem 17 lat stwierdziłem, że gdy tylko zostanę pełnoletni zacznę pomagać innym właśnie oddając krew. Po raz pierwszy krew oddałem 10 dni po ukończeniu 18 urodzin. Aby oddać krew należało mieć m.in dokument ze zdjęciem, potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Ja, pamiętam, wtedy jeszcze nie miałem dowodu osobistego, więc po raz pierwszy krew oddałem mając przy sobie paszport. Krew w miarę możliwości oddaję 3-4 razy w roku.

MG: Dlaczego według Ciebie oddawanie krwi jest takie ważne?

DK: W telewizji czy prasie, zwłaszcza w okresie letnim bardzo dużo słyszy się o różnych wypadkach zwłaszcza podczas prac rolnych. Wiele osób apeluje wtedy o to, aby oddać krew, bo ona ratuje życie innym. Ponadto oddawanie krwi daje mi satysfakcję, poczucie, że oddając „cząstkę siebie” mogę pomóc innym.  Z drugiej strony myślę również, że gdybym ja potrzebował krwi to bym ją otrzymał.

MG: Ile litrów krwi już oddałeś?

DK: Przez 4 lata udało mi się oddać blisko 7 litrów krwi. Jakiś czas temu zostałem odznaczony oznaką ,,Zasłużony Honorwy Dawca Krwi” stopnia III, z czego jestem bardzo dumny i na pewno nie poprzestanę tego robić.

MG: Pisaliśmy ostatnio o przywilejach dla ZHDK. Czy miałeś możliwość przekonać się, że one są faktycznie stosowane?

DK: Tak. Raz miałem taką sytuację, że dostałem dużo krótszy termin do specjalisty niż miałabym bez legitymacji ZHDK. Było to skrócenie oczekiwania do lekarza o ok. 5 miesięcy. Z tego co wiem w kilku miastach w Polsce, m.in w Krakowie po oddaniu danej ilości krwi można darmowo jeździć komunikacją miejską. Także jest możliwość zakupienia niektórych lekarstw za darmo lub po dużo tańszej cenie. Jednak z tego jeszcze nie korzystałem.

MG: Proszę powiedz naszym czytelnikom jak przygotować się jeśli chcemy oddać krew.

DK: Przede wszystkim zgłaszając się do oddania krwi powinieneś być zdrowy, wypoczęty i po lekkim posiłku.Także ważne jest odpowiednie nawodnienie, musimy wypić ok 1,5 l płynów w ciągu doby poprzedzającej pobranie. Nie powinno się palić papierosów ani spożywać alkoholu bezpośrednio przed oddaniem krwi i dzień wcześniej. To co już mówiłem, trzeba mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość, z numerem PESEL. Warto też pamiętać, że nie każdy może być dawcą. Szczegóły kto może a kto nie można znaleźć w internecie, np. na stronie Krakowskiej Stacji Krwiodawstwa (zobacz).  Tych obostrzeń jest sporo, wszystkich nie znam. Jeszcze raz polecam lekturę na odpowiednich stronach tematycznych.

MG: Dziękuję za rozmowę.

DK: Dziękuję.

krew2

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content