„Czytam, bo lubię…”

Jako pierwsza Czytelniczka, w naszym nowym cyklu „Czytam bo lubię”, opowie nam o swoich ulubionych książkach i autorach pani Agnieszka Łaciak.

Zacznę może od tego, że miłość do czytania  zaszczepiła we mnie w szkole podstawowej nasza polonistka Pani Markotowa. Czytała nam czasem na głos lektury, i do dziś pamiętam jak to mi się wtedy podobało. Czytam dużo, często i wszędzie. Moim ostatnim wielkim odkryciem jest twórczość Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk. „Cukiernia pod Amorem”, i dalsze części z serii pochłonęły mnie całkowicie. Jest to tzw. Literatura kobieca, choć polecam też Panom, niekoniecznie lekka, ale bardzo dobrze się czyta. Wiem, że jest dostępna w bibliotece w Gdowie.

Drugą autorką, o której chciałabym tu wspomnieć, a którą uwielbiam jest Krystyna Nepomucka. Jak dla mnie to mistrzyni powieści satyryczno-obyczajowej. Na początek polecam „Floryda story” czy „Małżeństwo niedoskonałe”, choć wierzę, że jeśli komuś spodoba się ten gatunek, to inne tytuły także go zachwycą. Tematy oparte o II Wojnę Światową, widać w nich dużo okrucieństwa, ale też walki o miłość i humoru.

Młodym czytelnikom polecam na chwilę odłożyć tablety, komórki czy laptopy i sięgnąć po książki Małgorzaty Musierowicz. Nie wskażę konkretnego tytułu, bo uwielbiam je wszystkie. Zaczęłam je czytać mając 13 lat, dziś już jestem po czterdziestce i wciąż do nich chętnie wracam. Inna serią dla młodzieży, raczej dla dziewcząt, jest Ania z Zielonego Wzgórza i jej dalsze losy. To też jedna z tych książek, po które sięgam co jakiś czas. I choć nie wiem dlaczego, to na Anię, zawsze mam ochotę w okolicach Bożego Narodzenia, i tak już jest od lat:)

Lubię też wracać do klasyki, „Chłopów” przeczytałam już chyba 30 razy, „Lalkę” Prusa też mam na liście ulubionych tytułów. Polecam też ich ekranizację.

Książka to mój przyjaciel, towarzyszy mi od zawsze i wszędzie. W całym domu książki zajmują każdy kąt. Nie ma nic lepszego, zwłaszcza w zimowe wieczory, niż koc, ciepła herbata z cytryna i dobra książka. Prawdziwy odpoczynek i relaks po całym dniu pracy, do tego tani i możliwy także w czasach pandemii, kiedy wiele miejsc gdzie lubimy odpoczywać jest dla nas niedostępnych.

W każdym odcinku naszego cyklu, kilka propozycji zaprezentuje nam też Biblioteka Publiczna w Gdowie.

Dziś walentynkowo

Projekt, jakiego jeszcze nie było! Jeżeli lubicie historie oparte na autentycznych wydarzeniach, to seria „Ja, Kobieta” z pewnością Was zachwyci. Karolina Wilczyńska przedstawia prawdziwe historie kobiet, które opowiedziały jej o swoim życiu. W tych zwierzeniach nie zabraknie emocji. Znajdziecie w nich wzruszenia, dramaty i trudne wybory, ale także miłość, szczęście i kobiecą siłę. * Klara, trzydziestoletnia malarka, niespodziewanie wyprowadza się z luksusowego domu rodziców i postanawia zamieszkać w swojej pracowni. Co popchnęło ją do tej decyzji i do kogo pisze wieczorami maile, których nie wysyła” Czy uda jej się zrealizować projekt nowej serii obrazów” Kim jest Łucja, której portret namaluje jako pierwszy, i jaką historię opowie malarce? * „Ja, Kobieta” to portrety kobiet, które żyją wśród nas. Może bohaterką kolejnej części będziesz właśnie Ty?

 

Emilia wraca do domu, żeby rozliczyć się ze swoją rodziną i ze sobą. Nie jest to łatwe, gdy ma się do czynienia z apodyktycznym ojcem i nieżyjącą matką. Nowa sytuacja zmusza dziewczynę do podjęcia ważnych wyborów, które będą rzutować na jej dalsze życie.
Czym jest miłość i jak ją odnaleźć? Na to pytanie Emilia szuka odpowiedzi w drugiej części Bieszczadzkiej Rapsodii Kochaj mnie.
Różne oblicza uczuć, walka z przeciwnościami losu i poszukiwanie recepty na szczęśliwe życie towarzyszą bohaterce w codziennej drodze do upragnionej prawdziwej miłości. Czy uda się jej znaleźć własne miejsce na ziemi? 

 

 

„Pozwól mi kochać”-Mocna, tajemnicza i przejmująca opowieść o przewrotności losu i o tym, że nic nie jest nam dane raz na zawsze. Autorka z doskonałym wyczuciem pokazuje jak trudna może być relacja między matką i córką, jak kłótnie i ukrywane przez lata tajemnice mogę doprowadzić do rozpadu rodziny.

 

Dramatyczne okoliczności powodują, że Iwonie i Ewie, po latach wzajemnej niechęci, udaje się odbudować przyjaźń, a skrywana dotąd w listach sprzed lat, wielka tajemnica jednej z nich, wreszcie wychodzi na jaw. Dzięki sile przyjaźni, powraca odwaga by zawalczyć o siebie, uwolnić się od wcześniejszych złych wyborów. Odwaga, by spróbować podążyć drogą wielkiego uniesienia z młodości… Szczęśliwy zbieg okoliczności sprawia, że w życiu Iwony pojawia się mężczyzna sprzed lat. Ten sam, o którym dotąd odważała się tylko śnić, ukradkiem zaglądać w przechowywane od niego listy, powraca niczym książę z bajki..

Zachęcamy do odwiedzenia facebookowej strony Gminnej Biblioteki Publicznej w Gdowie

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content