Czytam, bo lubię….

Dziś o swoich ulubionych książkach, autorach i … youtuberach opowiada nam uczennica ósmej klasy Szkoły Podstawowej w Książnicach: Julka Kowalska.

Julka: 14 lat. Oprócz zamiłowania do książek, uwielbiam muzykę, taniec, jazdę na rolkach i chodzenie po górach.

Pasję czytelniczą zaszczepił we mnie mój tata. Od zawsze otaczałam się książkami. W dzieciństwie, moimi ulubionymi lekturami były np. „Matylda” Roalda Dahla lub „Mała Nina” autorstwa Sophie Scherrer. Do dziś wracam do nich pamięcią, polecając ją młodszym czytelnikom.

Jednak prawdziwym molem książkowym stałam się 2 lata temu, gdy  na – organizowanych przez naszą szkołę – Targach Taniej Książki, zainteresowała mnie seria obyczajowa pani Ewy Nowak „Seria Miętowa”. Po przeczytaniu kilku tytułów, pragnęłam ich coraz więcej i więcej. W ten sposób, na dzień dzisiejszym, mam już prawie całą  kolekcję.

Aktualnie czytam książki bardzo zróżnicowane gatunkowo. Moimi ulubionymi, po które sięgam najczęściej, są młodzieżówki. Ogromnie zachwycają mnie książki o często trudnej tematyce jak choroby: mukowiscydoza – problem poruszany np. w „Trzy kroki od siebie” lub „ Żółwie aż do końca” , gdzie zgłębiony jest temat zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.

Moimi ulubionymi autorami są John Green, autor takich książek młodzieżowych jak „Gwiazd naszych wina” i „Szukając Alaski”, Lucinda Riley, autorka jednej z moich ulubionych serii „Siedem Sióstr”, którą polecam każdemu od wieku 13 lat. Nauczyła mnie naprawdę wiele, np. dowiedziałam się wiele na temat różnych grup etnicznych jak Masajowie lub o sytuacji ludzi mieszkających w brazylijskich dzielnicach nędzy – fawelach. Zaczytuję się także w dziełach Viktorii Schwab, Mariah Wolf oraz Adama Silvery. Z radością także wracam do klasycznej serii „Harrego Pottera” J.K Rowling.

Od dłuższego czasu, oglądam na Youtubie kanał dwóch sióstr – Toli i Zuzy – Zaksiążkowane. Dziewczyny posiadają dużą ilość odbiorców i jestem przekonana, że bardzo wiele osób dzięki nim sięgnęło po książki z własnej woli. Znajdziecie tam polecenia i recenzję dla każdej grupy odbiorców oraz niezwykle rodzinną atmosferę. Kto wie, może nawet was zachęci to do częstszego czytania?

Czytanie książek sprawiło, że rozszerzyłam swój zasób słownictwa, sposób wyrażania się oraz wyobraźnie. Uwielbiam czytanie książek za to, że daje nam możliwość, aby samodzielnie wyobrażać sobie bohaterów, akcje i miejsca. Przenoszą nas do zupełnie innego świata i są idealną odskocznią od szkoły, pracy i wszystkiego co nas otacza.

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content