Czytam, bo lubię…

Dziś w naszym cyklu „Czytam, bo lubię” gościmy Dyrektora Szkoły Podstawowej w Książnicach, Pana Grzegorza Piętaka, który opowie o książce, która, jak sam mówi, w ostatnim czasie sprowokowała Go do rozważań.

GP: Chciałbym przedstawić Państwu książkę, którą przeczytałem dwa razy. Pierwszy raz zdarzył się mniej więcej rok

 temu. Kolejny raz, kilka tygodni temu. Zapytacie, dlaczego? Sam nie do końca potrafię na to pytanie odpowiedzieć, ale wiem, że jeszcze kiedyś wrócę do tej książki ponownie. Co to za tytuł? „21 lekcji na XXI wiek” autorstwa Yuval Noah Harari.

Nie jest to powieść kryminalna, które bardzo lubię. Nie jest to literatura faktu, którą czasami zdarza mi się przeczytać. Jest to książka, która otworzyła mnie, mój umysł na coś więcej niż mogę zobaczyć dokoła. Ponieważ wszyscy żyjemy w globalnej wiosce, wydaje się ważnym to by zauważać globalne problemy. Nie tylko to co nas otacza jest ważne. Ważne dla nas są także sprawy z pozoru nam odległe. Autor w oparciu o przykłady z przeszłości próbuje przewidzieć przyszłość. Dzieje się to w książce w sposób ciekawy i prowokujący. Prowokujący do myślenia, ponieważ najważniejsze w tej książce, w mojej ocenie, nie jest to by czytać ją jak poradnik, ale by zmusić się do myślenia w sposób globalny. O tym, co nas czeka w przyszłości. Czy zmierzamy w dobrym kierunku? Czy sztuczna inteligencja zastąpi ludzi? Czy uda się uniknąć katastrofy ekologicznej? Czy świat zmierza do biotechnologicznej modyfikacji ludzi? Czy demokracja przetrwa? Czy terroryści sięgną po broń jądrową? Czy rynek będzie decydował o wszystkim? Pytania zapewne trudne, ale warto się nad nimi zastanowić, zwłaszcza po lekturze tej książki. Z jej pomocą łatwiej zmierzyć się z tymi pytaniami. Uważam, podobnie jak autor, że nie powinniśmy pozostawić decyzji o przyszłości naszej cywilizacji przypadkowi i anonimowym siłom. By tak się jednak nie stało powinniśmy otworzyć oczy, być świadomi i nie bać się patrzeć szerzej na otaczający świat.

 

Zachęcam do lektury, dzięki której można dowiedzieć się „czego powinniśmy uczyć dzieci, żeby przygotować je na świat jutra”.

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content