Czuwanie w Wigilię Zesłania Ducha Świętego w Parafii Narodzenia NMP w Gdowie

Parafia Narodzenia NMP w Gdowie serdecznie zaprasza 27 maja (sobota) na liturgiczną Wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. 

Czuwanie rozpocznie się o godz. 18:00 Mszą świętą wraz z I Nieszporami tej uroczystości. O godz. 19:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą o wylanie Darów Ducha Świętego. Następnie Godzina Czytań. Zakończenie liturgii Apelem Jasnogórskim o godz. 21:00.

Prowadzący: Księża z Parafii Narodzenia NMP w Gdowie oraz Grupy Parafialne.

Czuwanie odbędzie na dzień przed świętem Zesłania Ducha Świętego, inaczej zwanego Pięćdziesiątnicą, a potocznie Zielonymi Świątkami. Wydarzenie to miało miejsce w pierwsze po zmartwychwstaniu Jezusa Święto Tygodni (Żniw). Na zebranych w wieczerniku apostołów i Marię z Nazaretu zstąpił Duch Święty. Apostołowie zaczęli przemawiać w różnych językach oraz otrzymali inne dary duchowe. Wydarzenie to zostało zapowiedziane przez Jezusa przed jego Wniebowstąpieniem.

Według Dziejów Apostolskich:

„Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić” (Dz. 2, 1-4).

Wiatr i ogień to symbol działania Trzeciej Osoby Bożej. Nad głowami Apostołów ukazały się języki ognia, który oświeca i rozgrzewa. Tak oświecające działanie ma łaska Ducha Świętego, dawcy bezcennych darów. Dzięki tym darom kształtujemy siebie na obraz i podobieństwo Boga. Wszystkie te skarby może otrzymać każdy z nas, jeżeli w swym sercu stworzy odpowiednią atmosferę i otworzy się na działanie Ducha Świętego.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego należy − obok uroczystości Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego − do najważniejszych świąt w chrześcijańskim cyklu rocznym. W Kościele katolickim uroczystość kończy okres wielkanocny.

 


 

Źródło: Parafia Narodzenia NMP w Gdowie, Niezbędnik Katolika

Autor: Redaktor 5

Udostępnij post na:

Skip to content