CK-art- po pierwszych obradach – rozmowa z Panią Anną Suchoń

8 marca w budynku Centrum Kultury w Gdowie odbyła się ocena prac nadesłanych w kategorii plastyka, fotografia, mulimedia. Jury obradowało w następującym składzie: Paulina Topolska – przewodnicząca jury, absolwentka ASP w Krakowie, Anna Suchoń- instruktorka plastyki CK w Gdowie i Piotr Sionko- fotograf.

Staramy się, aby co roku jury było inne, choć częściowo. Pani Paulina Topolska była po raz pierwszy z nami, natomiast pan Piotr Sionko, wielokrotnie był już członkiem naszego jury, ale w ubiegłym roku akurat nie oceniał. Pani Paulina jest instruktorką tańca w naszym centrum, bo jest też tancerką, jest mieszkanką naszego powiatu, i ma wykształcenie kierunkowe, dlatego poprosiliśmy ją o pomoc w ocenie prac. Jest bardzo młodą osobą, z nieco innym spojrzeniem, z jednej strony podchodzi do prac w taki sposób młodzieńczy, z drugiej strony bardzo profesjonalny, wie na co zwracać uwagę”- mówi pani Anna Suchoń. To właśnie pani Anna opowiedziała nam jak wyglądała ocena prac w tym roku.

Do konkursu zgłoszono 2 prace z grafiki cyfrowej, prezentacją multimedialną, 1 film, ponad 100 fotografii, 54 prace malarskie, 87rysunów, 9 prac z kategorii sztuki użytkowej, 1 rzeźbę, 6 prac z ceramiki, oraz 12 prac o charakterze sztuki użytkowej.
Poziom nam rośnie z roku na rok. Już nie przynoszą nam prac, lub jest ich naprawdę mało, uczniowie, którzy robią coś tylko na CK-art. Widać, że są to osoby, które pracują cały czas, często pod okiem instruktorów czy nauczycieli w szkołach. Zdecydowanie najwięcej było prac z fotografii, ale sumując malarstwo z rysunkiem, też mamy sporo, ponad 140. Generalnie prac jest mniej niż w poprzednich latach, ale w fotografii jest widoczna tendencja odwrotna, zdjęć mamy coraz więcej”- podsumowuje nasza rozmówczyni.
Zapytana jak wyglądały obrady jury, śmieje się, że byli w tym roku wyjątkowo zgodni. „Mimo to, obrady przeciągnęły się, długo oglądaliśmy prace. Z fotografii był bardzo wyrównany poziom, nie było nikogo kto by się znacząco wyróżnił. Było wiele świetnych prac”.

Jeśli chodzi o wiek uczestników, to są to uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W drugiej części muzycznej, zdarza się, że są starsi, do 21 lat. „Uczniowie lubią nasz przegląd, bo nie podajemy tematów, mogą sami obrać kierunek. Dzięki temu my też widzimy co młodzież dziś interesuje, i tu widać fantastykę- bardzo dużo prac, podobnie z mangi, bardzo często się spotyka portrety. Jeśli chodzi o fotografię to widać przyrodę, miasto, podróże, ale też fotograficzne eksperymenty, takim przykładem, jest seria prac: świat widziany przez komórkę.
Podsumowując mogę powiedzieć, że prace prezentują wysoki poziom, są bardzo pomysłowe i wykonane bardzo rzetelnie.”

Pierwszy raz w historii Ck-artu wyniki zostały ogłoszone przed uroczystą galą wręczenia nagród, która odbędzie się w najbliższy wtorek, 15 marca.

Lista laureatów w części plastycznej CK-art

[Not a valid template]

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content