Bitwa o Łysą Górę- widowisko historyczne już 13 października

13 października w Podolanach odbędzie się niezwykłe widowisko historyczne- rekonstrukcja bitwy o Łysą Górę. To pierwsze takie przedsięwzięcie na terenie naszej gminy. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Małopolska Moja Wolność”, do którego przystąpiła jednostka OSP Pierzchów. 

Rekonstrukcja bitwy połączona z Piknikiem Historycznym w sposób kreatywny przybliży wydarzenia związane z przebiegiem I Wojny Światowej, a dokładniej potyczki stoczonej jesienią 1914 roku pod Łysą Górą na granicy Niegowici i Wiatowic. Widowisko odbędzie się w Podolanach z udziałem grup rekonstrukcyjnych, przy współpracy z lokalną grupą rekonstruktorów Projekt Odkrywcy Historii. Zaplanowano udział blisko 50 rekonstruktorów, którzy przedstawią autorskie widowisko historyczne pn „Krwią i blizną”.

Uczestnicy Pikniku będą mogli obejrzeć umundurowanie i broń z czasów I wojny światowej, dioramy i akcesoria militarne. Odbędzie się prezentacja historyczna stowarzyszenia Historia i Tradycja dot. działań wojennych na terenie gminy Gdów z uwzględnieniem mieszkańców, którzy w 1914 wyruszyli do Legionów Polskich. Ponadto zaplanowano koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Gminy Gdów, konkursy, a OSP Pierzchów uruchomi kuchnię polową.

13 października 2018, Podolany:

10.00- 12.00- rozbijanie obozów rekonstruktorów

12.00- 14.00  – prezentacja dioram, namiot historyczny

14.00-15.45  Prezentacja Stowarzyszenia Historia i Tradycja 

15.00-15.30- koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Gminy Gdów

Ok. godziny 15.30 – zaplanowano przenoszenie obozów rekonstruktorów na planowane miejsce inscenizacji historycznej.

Widowisko zaplanowane jest ok. godz. 15.30 – tuż po  zakończeniu Pikniku Historycznego

Widowisko historyczne będzie zwieńczeniem cyklu wydarzeń związanych z 100.rocznice Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Gminie Gdów.

 

Zachęcamy także do odwiedzenia „wydarzenia” na FB: zobacz tutaj

Organizatorzy: OSP Pierzchów,  Gmina Gdów, Grupa Odkrywcy Historii, Centrum Kultury.

Patronat medialny: TVP Kraków, TVP Historia, Mój Gdów

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content