Ballada o lubelskim bursztynie – spotkanie z autorami wystawy

Czy bursztynu w Polsce należy szukać tylko nad Morzem Bałtyckim? Okazuje się że nie, bo największe złoże bursztynu, szacowane na 1088 ton, znaleziono na terenie Lubelszczyzny.

O jego fenomenie i artystycznych inspiracjach opowiedzą dr Lucjan Gazda i Krystyna Rudzka-Przychoda podczas spotkania 20 czerwca 2018 roku o godz. 17.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce. Będzie też sposobność do zobaczenia wystawy „Ballada o lubelskim bursztynie, której autorami są prelegenci.

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zapraszają wszystkich zainteresowanych. Wstęp wolny. 

Połączenie obrazów Krystyny Rudzkiej-Przychody i bursztynów z kolekcji Lucjana Gazdy stanowi  piękną i artystyczno-naukową narrację o naturze, inspiracjach, pasjach oraz magii malarstwa i kamieni.

W trakcie spotkania będzie można nabyć wydawnictwa towarzyszące wystawie.

Prelegenci:

Krystyna Rudzka-Przychoda – malarka i biolog, członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Autorka albumu „Uśmiech rośliny”.
Jej prace prezentowane były na wystawach indywidualnych w kraju i za granicą m.in. w: Polsce, Niemczech i Nowym Jorku oraz zbiorowych w: Polsce, Japonii, Austrii, Australii, USA, Bułgarii. Jej obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych, państwowych i muzealnych. Laureatka nagród i wyróżnień. Uczestniczka aukcji charytatywnych w kraju i za granicą.

dr Lucjan Gazda – geolog,  pracownik Katedry Geotechniki Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, współautor wystawy, która prezentuje wyniki jego badań nad lubelskim bursztynem.

Źródło: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content