Atrakcyjna Akademia Dziedzictwa III Wieku w gminie Gdów. Nowy projekt dla seniorów nabrał rozpędu

To praktyczny cykl bardzo interesujących zajęć, opracowany specjalnie dla seniorów, uwzględniający ich rolę w opiece i upowszechnieniu dziedzictwa kulturowego. Akademia Dziedzictwa III Wieku, w której biorą udział m.in. seniorzy z Gdowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku ruszyła w połowie października. Przedsięwzięcie realizuje Fundacja Plenerownia z Huciska, z pomocą dotacji z budżetu województwa małopolskiego.

W ramach Akademii Dziedzictwa III Wieku odbyły się już trzy spotkania: inaugurujące projekt (w siedzibie jednostki OSP w Gdowie) oraz w XIV-wiecznym gdowskim Sanktuarium Narodzenia NMP, gdzie seniorzy mogli poznać świątynię widzianą oczyma historyka sztuki – o kościele i jego zabytkach opowiedziała studentom UTW Katarzyna Zarzycka z Fundacji Plenerownia. Natomiast w miniony weekend (26 października) uczestnicy zająć „Akademii” wędrowali ścieżką kulturową w Hucisku.

Spotkań pod szyldem Akademii Dziedzictwa będzie w tym roku sześć. Wszystkie ciekawe i inspirujące. Fundacja Plenerownia ma także pomysł „na mocne zamknięcie cyklu w tym roku” (ale na razie nie zdradza szczegółów, bo ma to być niespodzianka).

Gdowska Akademia Dziedzictwa uruchomiona w ramach projektu nazwanego „Wolontariat w Ekomuzuem – epizod II” to miejsce spotkań seniorów ze specjalistami, okazja do zdobycia umiejętności, które osoby starsze będą mogły wykorzystać w praktyce angażując się lokalnie, w działania na rzecz małej ojczyzny.

Przecież to seniorzy w wielu miejscach prowadzą izby pamięci, zajmują się utrzymaniem porządku w zabytkowych obiektach, w tym świątyniach, organizują wydarzenia związane z dziedzictwem, np. w strukturach Kół Gospodyń Wiejskich. Pracują jako przewodnicy, są uznawani jako lokalni znawcy historii i tradycji, opiekują się pamiątkami przeszłości. Ich działania wypływają z potrzeby serca, poczucia obowiązku oraz świadomości, że to od nich zależy przetrwanie zasobów dziedzictwa. W większości zajmują się tym społecznie i hobbystycznie. Chcemy ich wesprzeć, umożliwiając poszerzenie kompetencji i wymianę doświadczeń – zaznacza „Plenerownia”.

Fundacja z Huciska otrzymała na realizację tego projektu dotację (50 tys. zł) w ramach wojewódzkiego konkursu grantowego „Małopolska stawia na wolontariat”, z puli funduszy na popularyzowanie idei wolontariatu oraz jego organizację w regionie.

zdjęcia: fot. Gdowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Fundacja Plenerownia

Autor: Redaktor 6

Udostępnij post na:

Skip to content