Aktywny czas Seniora

Minął pierwszy kwartał zajęć w semestrze letnim IV roku działalności gdowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zgodnie z harmonogramem wykładów i w zależności od zainteresowań Seniorzy mają do wyboru trzy seminaria: aktywny senior, kultura oraz turystyka i dziedzictwo kulturowe regionu. W każdym seminarium udział bierze ok. 50 seniorów. W ostatnim czasie studenci wysłuchali m.in. wykładu o skarbach Rumuni, Puszczy Białowieskiej oraz o regionie sądecko-gorlickim wraz z sądecką trasą smakoszy i spotkali się z pszczelarzami z naszej gminy.
Ponadto w ramach seminarium „kultura” wysłuchali wykładu o ołtarzu Witta Stwosza w Krakowie i postaci Bogusława Kaczyńskiego, jak również o zasadach komunikacji społecznej i wykładu kulturoznawczego o roli kobiety w świecie arabskim. Oferta edukacyjna obejmuje również zajęcia z języka angielskiego/ lektorat dwa razy w miesiącu/ oraz zajęcia informatyczne.
Ale wykłady i zajęcia z lektoratu i informatyki to tylko część oferty uniwersytetu, ponieważ równie ważną rolę w procesie aktywizacji seniorów mają działania promujące różne formy aktywności fizycznej, integracja oraz możliwość realizacji swoich pasji i zainteresowań. Dlatego też Seniorzy chętnie i licznie uczestniczą w zajęciach ruchowych: gimnastyce oraz nordic walking.
Od samego początku działania uniwersytetu zainteresowaniem cieszą się sekcje artystyczne: chór Serenada, zajęcia tańca towarzyskiego oraz warsztaty plastyczne. Stałą grupę odbiorców ma również projekt Filharmonia dla Seniora, do którego gdowski UTW dołączył w ubiegłym roku, a dzięki któremu studenci raz w miesiącu wyjeżdżają do Filharmonii Krakowskiej na specjalnie dla nich opracowane koncerty. Nie brakuje i wspólnych spotkań integracyjnych, jak choćby zabawy organizowanej na zakończenie karnawału i tradycyjnej wspólnej „majówki”. Warto również wspomnieć, iż w ramach UTW organizowane są darmowe porady prawne i psychologiczne dla wszystkich Seniorów z naszej gminy, dyżury Rady Seniora jak również gdowski Piknik Zdrowia połączony z Marszem po Zdrowie. Już od maja rozpocznie się także cykl konferencji dla wszystkich Seniorów. W ramach projektu Akademii Aktywności Społecznej przy gdowskim UTW od maja do czerwca przewidziana jest organizacja pięciu konferencji min. na temat; przestrzeni publicznej dla seniorów, profilaktyki zdrowia seniorów, które odbędą się w Gdowie oraz w filii w Czyżowie.
Gdowski UTW powoli szykuje się do zakończenia IV roku działalności, jednak dla wszystkich Seniorów, którzy chcieliby dołączyć do grona słuchaczy, każdy moment jest właściwy. Zapraszamy na wykłady lub na wspólny spacer z kijami, a jesteśmy przekonani ,że zdecydujecie się zostać z nami dłużej.

Harmonogram na kwiecień
Sala widowiskowa Centrum Kultury w Gdowie
19.IV godz. 18.30 „Tajemnice krakowskich klasztorów”
20.IV godz. 18.00 „Serce, serduszko”J. J. Kolskiego
21.IV godz. 18.30 „Bieszczady”
28.IV godz. 16.00 zajęcia taneczne
21.IV godz. 12.30 oraz 17.30 zajęcia plastyczne Gimnazjum w Gdowie
22.IV 16.00-18.00 informatyka i j. angielski
23.IV. 9.00-11.00 gimnastyka
30.IV.10.00-12.00 nordic walking/ zbiórka pod gimnazjum

ZAPRASZAMY

[Not a valid template]

 źródło: UTW w Gdowie

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content