Aktywna młodzież z Pierzchowa

Zapraszamy na rozmowę z Mateuszem Kostuchem, młodym strażakiem z Pierzchowa, który opowie nam jak młodzież i dorośli organizują sobie czas wolny.

MG: Słyszałam, że młodzież w Pierzchowie jest bardzo aktywna, czy to prawda?

MK: Coś w tym jest, przy naszym OSP mamy MDP czyli Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. Jest to młodzież w wieku 12-18 lat. Należy do niej 15 osób: 10 chłopców i 5 dziewcząt. Głównie pomagamy przy czym się da. Bierzemy udział w różnych uroczystościach, np. ostatnio „obsługiwaliśmy” 50-lecie naszego KGW, jesteśmy przy gminnych obchodach Dnia Strażaka, Rezurekcji, trzymamy wartę przy Grobie Pańskim w Wielkim Tygodniu. Jesteśmy obecni na wszystkich uroczystościach z udziałem naszych mieszkańców. Bierzemy udział w organizowanych szkoleniach, konkursach, ale także chętnie spotykamy się z małymi dziećmi, aby przybliżyć im czym zajmuje się ochotnicza straż pożarna.

MG: Czy spotykacie się także poza MDP?

MK: Oczywiście. Jeśli chodzi o aktywność młodych poza MDP, w wolnych chwilach, głównie jesienią i zimą, gramy na hali sportowej przy szkole w piłkę nożną. Spotykamy się tam od 2 lat, w sezonie nawet 2 razy w tygodniu. Od niedawna mamy siłownię, z której też korzystamy. W lecie czasem gramy w siatkówkę na świeżym powietrzu.

MG: Jaka była droga od pomysłu do realizacji siłowni?

MK: Pomysł na siłownię zrodził się, gdy zwolniła się jedna salka u nas w remizie. Zdecydowaliśmy wspólnie z osobami ze straży i spoza niej, że zrobimy właśnie siłownię. Chcieliśmy mieć miejsce, gdzie będzie się można spotkać, pogadać, a przy tym poćwiczyć.

Sami wyremontowaliśmy salę i ją wymalowaliśmy. Aby mieć fundusze na sprzęty zorganizowaliśmy wspólnie ze strażą dwie imprezy, z których dochód przeznaczyliśmy na przyrządy do siłowni. Poprosiliśmy także o wsparcie finansowe Pana Wójta, a on widząc nasze starania zgodził się nam pomóc.  Każdy z nas miał swój wkład w powstanie tego, i teraz wspólnie o to dbamy.

MG: Dziękuję za rozmowę. Gratuluję organizacji i życzę nowych pomysłów na aktywnie spędzanie czasu wolnego.

[Not a valid template]

MK: Dziękuję.

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content