„A może gry karciane?”

Dziś, o jednej ze swoich ulubionych gier napisał nam Bartosz. Opowiada on o grze Dominion, która jest grą karcianą.
Niewątpliwie zaletą Dominiona jest prostota, która pozwala nowym oraz młodszym graczom na szybkie przyswojenie zasad. Pomimo swojej prostoty każda rozgrywka jest inna. Wpływa na to duża różnorodność kart i sposób w jak i łączą się miedzy sobą, nawet bez dodatków do podstawowej wersji gry, których jest aż cztery.
W grze gracze wcielają się w monarchów, którzy rządzą niewielkimi królestwami. Królestwo reprezentowane jest przez talie gracza, który podczas gry, powiększa bogactwo swojego dominium, zatrudnia sługi oraz powiększa tereny dodając karty do swojej tali. Podstawowa wersja gry zawiera 25 rodzajów kart akcji, z czego do rozgrywki losuje się 10 kart. Karty akcji, które trzeba wcześniej zakupić, pozwalają na przyspieszenie rozwoju „królestwa” oraz w niektórych przypadkach interakcje między graczami. Służą do tego specjalne karty akcja-atak. Przykładem może być karta „złodziej” lub karta „wiedźma”, która w momencie zagrania pozwala na dociągniecie 2 kart z naszej tali, dodatkowo pozostali gracze otrzymują kartę klątwy(-1pkt).
Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów, przez powiększanie swojego dominium tj. zakup kart zwycięstwa. Podstawowymi kartami tego typu jest posiadłość (1pkt), powiat (3pkt), prowincja (6pkt). Zakupów dokonujemy przy użyciu kart skarbu.
Grę zaczynamy skromnie z siedmioma miedziakami w naszym skarbcu i trzema posiadłościami. Z czasem powiększymy nasze bogactwo o srebrniki czy złocisze oraz nasze tereny o kolejne posiadłości, powiaty i prowincje.
Poza opisaną już na portalu Agricolą, której również jestem wielkim wielbicielem, Dominion jest grą, po którą razem z przyjaciółmi sięgamy najczęściej. Największymi zaletami są wspomniana prostota, szybkość przygotowania i krótki czas rozgrywki. Nie wymaga dużego nakładu myślenia i planowania, chociaż jeśli chcemy mieć największe „królestwo” ,bez tego się nie obędzie. Jeśli ktoś poszukuje gry, przy której można się dobrze bawić i przy tym zrelaksować, gorąco polecam właśnie Dominiona.”
Dziękując Bartkowi za podzielenie się swoją opinią, zachęcamy Was do nadsyłania nam opisów Waszych ulubionych gier. Może dzięki Wam inni odkryją nową pasję czy choćby ciekawy sposób na spędzenie miło czasu razem z przyjaciółmi.

[Not a valid template]

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content