28 maja Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi- pomóżmy i my!

28 maja to Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. W tym dniu w szczególny sposób chcemy zwrócić uwagę jak największej liczby osób na problem zachorowalności na nowotwory krwi oraz wyrazić swoją solidarność z chorymi na całym świecie. Motto tego dnia to „Zostaw swój znak w walce z nowotworami krwi”.

 

Co 1 minutę ktoś na świecie słyszy diagnozę: nowotwór krwi. W Polsce co godzinę ktoś zapada na białaczkę. Ta okrutna choroba może przyjść do każdego bez względu na płeć, wiek, miejsce pochodzenia. Co roku spośród 5 tysięcy Pacjentów chorujących na jedną z chorób nowotworowych krwi, aż 800 zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia komórek macierzystych krwi lub szpiku. Pomimo 27 milionów Dawców niespokrewnionych, aktualnie zarejestrowanych w bazach na świcie, nadal co 5 polski Pacjent pozostaje bez swojego Dawcy. Sytuacja chorych może się poprawić tylko dzięki wspólnym działaniom o globalnym zasięgu. W dniu takim jak 28 maja – Światowym Dniu Walki z Nowotworami Krwi – cały świat mówi głośno o problemie, jakim w dzisiejszych czasach jest zachorowalność na tę chorobę.

 

Aby Pacjent mógł wyzdrowieć, musi znaleźć się dla niego zgodny Dawca, dlatego to takie ważne, aby edukować społeczeństwo i powiększać rejestr potencjalnych Dawców szpiku!

 

W tym roku przekroczono rekordową liczbę rejestracji – 1 milion potencjalnych Dawców szpiku we wszystkich bazach potencjalnych Dawców w Polsce! To czyni Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi jeszcze bardziej szczególnym wydarzeniem. Aż ponad 899 000 zarejestrowanych potencjalnych Dawców znajduje się w bazie Fundacji DKMS. Jest to niesamowity wynik, który sytuuje Polskę na 6 miejscu na świecie i na 3 w Europie pod względem zarejestrowanych potencjalnych Dawców szpiku. Jest to wspaniałe osiągnięcie, ale przed nami jeszcze wiele pracy, gdyż nie wszyscy Pacjenci w Polsce znajdują zgodnego Dawcę.

W ramach obchodów tego wyjątkowego dnia, stworzono specjalną stronę internetową. Zapraszamy tam, między innymi, do włączenia się do akcji, która polega na przygotowaniu specjalnego zdjęcia ze znakiem „&”, który symbolizuje Dzień Walki z Nowotworami Krwi oraz do okazania swojego wsparcia poprzez pozostawienie tego symbolu na mapie świata.

 

Także na ternie naszej gminy organizowane są akcje, które mają na celu powiększenie bazy potencjalnych dawców szpiku. W czasie Pikniku Zdrowia na Gdowskim Zarabiu (11 września br) Centrum Wolontariatu planuje przeprowadzenie akcji zapisów do bazy DKMS. Oczywiście Mój Gdów nie pozostaje obojętny, włączymy się w akcję poprzez kampanię informacyjną i sprawozdawczą.

 

Tych, którzy już dziś są zdecydowani na zapisanie się do bazy potencjalnych dawców szpiku, zapraszamy do Apteki Słoneczko w Gdowie (Młyńska 53), gdzie właśnie trwa akcja „I Ty możesz uratować komuś życie”.  Akcja potrwa do 3 czerwca br.

dawca
źródło: https://www.dkms.pl/pl

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content