WYBORY DO SEJMU I SENATU RP 2023. BEZPŁATNY TRANSPORT DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH I OSÓB, KTÓRE SKOŃCZYŁY 6O R.Ż.

Udział w głosowaniu to jedno z  najważniejszych praw obywatelskich, które nie wynika z nałożonego obowiązku, a opiera się na demokratycznym prawie do wypowiadania się w sprawach istotnych. To demokratyczny sposób wyrażenia własnego zdania oraz realny wpływ na to, co dzieje się wokół. Każdy głos ma znaczenie.

W najbliższych wyborach, które odbędą się 15 października br. w celu poprawy frekwencji, organizowany będzie bezpłatny transport z miejsca zamieszkania do lokalu wyborczego i z powrotem dla wyborców niepełnosprawnych oraz wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat. Zgłoszeń należy dokonać najpóźniej do 2 października br. Szczegółowe informacje dostępne są na gminnej stronie oraz w Urzędzie Gminy. Przygotowujemy także na dzień wyborów ofertę gminnego przewozu pasażerskiego dla wyborców w miejscach, gdzie nie funkcjonuje publiczny transport zbiorowy lub odległość przystanku od lokalu jest większa niż 1,5 km

– informuje Grzegorz Piętak, zastępca Wójta Gminy Gdów. 

W Gdowie siedziby obwodowych komisji wyborczych znajdować się będą w szkole podstawowej oraz w centrum kultury. W szkołach podstawowych zagłosujemy w Zręczycach, Winiarach, Bilczycach, Niegowici, Marszowicach, Książnicach, Jaroszówce, Szczytnikach i Pierzchowie, a także w budynku szkolnym w Zagórzanach. Siedzibami obwodowych komisji wyborczych będą ponadto remizy w Niewiarowie, Cichawie, Fałkowicach, Nieznanowicach, Liplasie, Wieńcu, Stryszowej i Kunicach. Lokale wyborcze będą też w świetlicach: w Czyżowie, Hucisku, Wiatowicach, Krakuszowicach, Zborczycach oraz w domu ludowym w Niżowej, a także w budynku Fundacji Osób Niepełnosprawnych w Podolanach. 

Z 29 sołectw, poza miejscem zamieszkania zagłosują tylko mieszkańcy 3 miejscowości: Zalesian (w budynku szkolnym w Zagórzanach), Klęczany (w szkole w Jaroszówce) oraz Świątnik Dolnych, którzy oddadzą swój głos w szkole w Szczytnikach. 

Podczas zbliżających się wyborów do Sejmu i Senatu RP oraz referendum na terenie gminy Gdów będzie można oddać głos w 27 siedzibach obwodowych komisji wyborczych.

Postanowieniem z dnia 8 sierpnia 2023 r. Prezydent RP zarządził na 15 października 2023 r. wybory do Sejmu RP i do Senatu RP. Zgodnie z uchwałą Sejmu RP, w tym samym terminie odbędzie się referendum ogólnokrajowe.

W każdej z komisji wybory odbędą się przy użyciu jednej urny wyborczej, do której wrzucane są zarówno karty do głosowania w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, karty do głosowania w wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, jak i karty do głosowania w referendum ogólnokrajowym.

Równolegle od Kalendarza Wyborczego dla Wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej trwają w naszej Gminie prace związane z przygotowaniem lokali wyborczych.  Powołany przez Komisarza Wyborczego Urzędnik Wyborczy pełni dyżury w Urzędzie Gminy Gdów. Jego praca wspierana jest przez urzędników naszej Gminy co stanowi przesłanki do zapewnienia o właściwej organizacji zbliżających się wyborów

– dodaje Bożena Malarczyk, Sekretarz Gminy Gdów. 

Więcej informacji na stronie urzędu gminy Gdów pod linkiem: https://www.gdow.pl/aktualnosci/wybory-parlamentarne-2023/  oraz na stronie PKW:https://pkw.gov.pl/

 Źródło: gmina Gdów, https://pkw.gov.pl/ . 

 

 

 

 

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content