120-letnia kamienna kapliczka w Kunicach odzyskała blask. Pomogła wojewódzka dotacja

Pochodząca z 1902 roku kamienna kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena w Kunicach, wróciła na swoje miejsce. Przez kilka ostatnich miesięcy obiekt był poddawany renowacji w pracowni konserwatorskiej. W odnowie sakralnego monumentu pomogła dotacja przyznana gminie Gdów w ramach regionalnego konkursu „Kapliczki Małopolski 2024”.

Kapliczka św. Jana Nepomucena w Kunicach, ozdobiona także płaskorzeźbami przedstawiającymi: Matkę Bożą Nieustającej Pomocy oraz świętych Andrzeja, Katarzynę i Rozalię, została ufundowana przed 122 laty przez Andrzeja Bednarskiego.

Według tradycji św. Jan Nepomucen chronił pola i zasiewy przed powodzią i suszą. Stąd rzeźby przedstawiające jego postać umieszczano najczęściej w pobliżu rzek i mostów, na placach publicznych, kościołach, czy skrzyżowaniach dróg. Charakterystyczny kunicki sakralny obiekt – wykonany z ciosów piaskowca, osadzonych jeden na drugim, łączonych na zaprawie wapienno-piaskowej – znajduje się przy drodze przez wieś, w rejonie który był często podtapiany przez potok Kuniczanka.

Kamienna kapliczka w Kunicach była w bardzo złym stanie technicznym. Monument niszczony przez czas i warunki atmosferyczne wymagał pilnej renowacji.

Charakterystyczny obiekt – wykonany z ciosów piaskowca, osadzonych jeden na drugim, łączonych na zaprawie wapienno-piaskowej – znajdujący się przy drodze przez Kunice, był już mocno zniszczony, przez czas i warunki pogodowe. Zgodnie z ludową tradycją Święty Jan Nepomucen chronił pola i zasiewy  przed powodzią i suszą, a  figury z podobizną tego świętego często spotykane są w pobliżu rzek i mostów, na placach publicznych, kościołach, czy skrzyżowaniach dróg. Podobnie jest w Kunicach, gdzie często Kuniczanka podtapiała przyległe treny.

– Kapliczka została poddana zarówno zabiegom z zakresu konserwacji technicznej, jak i estetycznej. Prace konserwatorskie nad kamieniem obejmowały jego mechaniczne i chemiczne oczyszczenie, impregnację, uzupełnienie ubytków, dopasowanie faktury, scalenie kolorystyczne oraz hydrofobizację. Usunięto nieoryginalne powłoki malarskie i dokonano kompleksowej konserwacji rzeźb i płaskorzeźb, włączając w to uzupełnienie brakujących elementów kompozycji. Uporządkowano również teren wokół kapliczki – podaje Urząd Gminy w Gdowie.

W ramach odnowy przywrócono kapliczce także pierwotną kolorystkę: kamienne powierzchnie odzyskały swe naturalne odcienie (wcześniej, w ostatnich kilkudziesięciu latach monument został pomalowany dość jaskrawymi barwami). Zrekonstruowano także rzeźbiarską i architektoniczną formę kapliczki, dzięki czemu zarówno jej charakter, jak i estetyka są bardziej spójne.

Renowacja kapliczki z figurą św. Jana Nepomucena kosztowała 33,2 tys. zł. Część tej kwoty (11 tys. zł) pokryło dofinansowanie z programu „Kapliczki Małopolski 2024”, a pozostałe pieniądze zapewniła gmina Gdów.

zdjęcia: materiały Urzędu Gminy w Gdowie

Autor: Redaktor 6

Udostępnij post na:

Skip to content