Z życia szkół…

Co nowego w naszych szkołach? Zapraszamy na cotygodniowy przegląd wydarzeń „z życia szkół..”

Winiary- DZIEŃ ZIEMI  

Podczas tegorocznych odchodów Dnia Ziemi postanowiliśmy przyłączyć się do kampanii społecznej NIE dla smogu!”.  Przygotowania do realizacji projektu rozpoczęły się już w ubiegłym miesiącu, kiedy to na górnym korytarzu naszej szkoły powstał – zainspirowany wieżą antysmogową – czasowy gabinet tlenowy „ZIELONE PŁUCA NASZEJ SZKOŁY”. Wzbudził on ogromne zainteresowanie całej społeczności szkolnej. Uczniowie mieli możliwość podziwiania roślin antysmogowych oraz poznawania ich nazw i właściwości, czerpiąc wiedzę z zamieszczonej wewnątrz „gabinetu” gazetki. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przynieśli rośliny ze swoich domów oraz uczniom klas V-VII za wypożyczenie roślin znajdujących się w ich salach lekcyjnych. Natomiast w ubiegłym tygodniu każda z klas naszej szkoły otrzymała pewne zadania do wykonania. Były to: wyszukiwanie różnic w obrazkach, rebus, wykreślanka, odnajdywanie definicji smogu bądź krzyżówka, które wprowadziły uczniów w tematykę tegorocznego spotkania z okazji Dnia Ziemi.

Pokaz, wzbogacony okolicznościowymi plakatami, został podzielony na 3 części: smog i zanieczyszczenia atmosfery, odnawialne źródła energii, rośliny antysmogowe.

Uczniowie naszej szkoły obejrzeli przygotowaną prezentację multimedialną na temat zanieczyszczeń atmosfery, poznali rozwiązania antysmogowe, zdobyli wiele cennych informacji na temat odnawialnych źródeł energii. Obejrzeli również multimedialny album roślin antysmogowych oraz ciekawe filmy nawiązujące do poruszanych zagadnień. Ogromną ciekawość uczniów wzbudził pokaz modeli, które czerpią energię z odnawialnych źródeł (wykorzystanie siły wody, wiatru, promieni słonecznych). Uświadomili  sobie, że przyszłość naszej planety zależy od nas samych. Następnie Pani Dyrektor podsumowała obchody Dnia Ziemi i wręczyła poszczególnym klasom dyplomy za udział w programie „NIE dla smogu!”.

 

Prelekcję przygotowali uczniowie klasy VI pod opieką wychowawcy i nauczyciela przyrody.

Barbara Szlachta – Kocwa, Katarzyna Tarnowska

Gdów– Wycieczka do oczyszczalni ścieków klasy IV a

26 kwietnia uczniowie klasy IV „a”  podczas wspólnego wyjścia  poznali oczyszczalnię ścieków oraz bawili się na gdowskim Zarabiu.  W oczyszczalni młodzież poznała drogę ścieków od momentu, kiedy trafiły one do wielkich pojemników poprzez ich napowietrzanie, przetwarzanie przez bakterie, odseparowanie części stałej, aż do czasu, kiedy czysta woda dostała się do Raby. Największą atrakcją okazały się wielkie „kadzie” ze ściekami,w których  ścieki przerabiane były przez bakterie. Ich zapach może nie był zbyt przyjemny, ale zrobiły wrażenie na dzieciach. Kolejnym punktem wycieczki były zabawy na gdowskim Zarabiu. Podążając na wyznaczone miejsce uczniowie zbierali suche gałęzie na ognisko. Po przybyciu na miejsce i rozpaleniu ogniska, usmażyli kiełbaski i nie tylko. Po posiłku młodzież uczestniczyła w podchodach przygotowanych przez nauczycieli. Praca w grupach pokazała jak ważnym elementem jest współpraca i dokładność. Uczniowie rozwiązywali kolejne zadania bawiąc się przy tym doskonale. Nauczyciele oceniali poprawność wykonania i punktowali poszczególne konkurencje.

G. Jakieła

Szczytniki- Ogólnopolskie Czytanie „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz

​Nasza szkoła wzięła udział w akcji czytelniczej, organizowanej przez Wydawnictwo Akapit Press pod hasłem Ogólnopolskie Czytanie „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz. 
Uczniowie dowiedzieli się, że „Jeżycjada” to cykl 22 powieści dla młodzieży autorstwa pani M.Musierowicz, poznali tytuły poszczególnych części, a następnie czytali fragmenty wybranych tomów.

 Anna Tatko

Niegowić- Drugie miejsce w powiecie

II miejsce, tuż za Sp Niepołomice zajęły nasze dziewczyny starsze w drużynowych biegach przełajowych.  Reprezentacja w składzie Wiktoria Flak, Kamila Mucha, Emilia Lutyńska oraz Anita Chwastek zaliczyła rewelacyjny występ w Wieliczce. Dziewczyny zajęły drugie miejsce w powiatowych zawodach co jest naszym najlepszym wynikiem od 3 lat. Dziewczyny młodsze, które pobiegły w skladzie Gabriela Górka, Weronika Turakiewicz, Paulina Samek oraz Wiktoria Dudzik w swojej konkurencji zajęły 7 miejsce. 

 

Film podsumowujący Dzień Ziemi w Szkole w Winiracah:

 

źródło: www.spgdow.szkolnastrona.pl, www.spwiniary.gdow.pl, www.spszczytniki.szkolnastrona.pl/, www.spniegowic.szkolnastrona.pl, www.spgdow.szkolnastrona.pl/

mojGdow.pl

Autor: admin

Udostępnij post na: