Dziś w ramach cyklu „Żyj zdrowej z Moim Gdowem” Pani Karolina Kowal zachęcać nas będzie m.in do zmiany pieczywa na pełnoziarniste, dlaczego? Zobaczymy.
Pieczywo oraz produkty zbożowe stanowią podstawę diety każdego człowieka. Zaraz obok warzyw i owoców powinniśmy jeść: chleb, bułeczki, kaszę, ryż, makarony, czy ziemniaki. Zastanawialiście się kiedyś jaka jest różnica między białym pieczywem, a tym ciemnym (produkowanym z mąki pełnoziarnistej) lub co różni makaron pszenny, od pełnoziarnistego. Dlaczego wybór pełnego ziarna jest lepszy?
Produkty pełnoziarniste są robione z mąki, która została w mniejszym stopniu poddana procesowi oczyszczania niż w przypadku produkcji produktów „jasnych”. Proces ten prowadzi do „wybielenia”, co wiąże się to z utratą składników mineralnych, witamin oraz błonnika pokarmowego.
Produkty pełnoziarniste są bogatym źródłem:
– magnezu i potasu, które uczestniczą w prawidłowej pracy mięśni i serca,
-witamin z grupy B, które ważne są dla układu nerwowego oraz stanu włosów, skóry i paznokci,
– kwasu foliowego, który jest ważny dla kobiet planujących ciążę oraz dla tych w stanie błogosławionym,
– cynku, który buduje włosy i paznokcie,
– żelaza, które bierze udział w produkcji czerwonych krwinek (jego niedobór prowadzi do występowania anemii mikrocytarnej),
– błonnika pokarmowego, który jest szczególnie ważny dla prawidłowej pracy przewodu pokarmowego, reguluje pracę jelit, zapobiega powstawaniu zaparć,
– ponadto mają one niższy indeks glikemiczny, co jest ważne dla osób chorych na cukrzycę typu 2, czy insulinooporność.
Uważam, że warto na początek zamienić biały chleb, na ten pełnoziarnisty. Należy zwrócić uwagę na skład chleba, gdyż producenci często dodają karmel lub słod w celu nadania sztucznej ciemniejszej barwy pieczywu. Następnie zamieńmy makaron pszenny na pełnoziarnisty oraz wybierzmy kaszę gryczaną, czy pęczak zamiast oczyszczonych mannej i kuskus.
Karolina Kowal
Kuźnia Diety