ŻYDZI NAD RABĄ TEMATEM KOLEJNEGO SPOTKANIA HISTORYCZNEGO W KSIAŻNICACH 18 STYCZNIA

Historia Żydów Ziemi Bocheńskiej, a szczególnie zamieszkałych nad Rabą, będzie tematem kolejnego spotkania o tematyce historycznej w Książnicach, które odbędzie się w środę 18 stycznia 2023 r. o godzinie 18:00 w sali widowiskowej przy szkole (Książnice 191). Gościem spotkania o nazwie „Żydzi nad Rabą” będzie etnolożka i znawczyni historii Żydów, na co dzień kustosz w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni, a na kolejną lekcję historii zaprasza Stowarzyszenie Książnice nad Rabą.

Zapraszamy w najbliższą środę na długo oczekiwane spotkanie historyczne z panią doktor Iwoną Zawidzką z Muzeum w Bochni. Temat niezwykle ciekawy, bo o świecie bardzo bliskim naszym dziadkom, a kompletnie nieznanym dla nas i naszych dzieci. Zapraszamy!

– zachęcają Organizatorzy!

 

To już kolejna lekcja historii organizowana przez książnickie stowarzyszenie. O tym dlaczego książnickie chłopoki to bitniki oraz czym różni się Pierozek od Pierozicka można było się dowiedzieć na spotkaniu poświęconym dawnym książnickim zwyczajom. Prelegenci przybliżyli także średniowieczne dzieje Książnic i okolic, historię gościńca czyli traktu cesarski z Wiednia przez Książnice do Lwowa. Krajobrazy kulturowe pogranicza bocheńsko – wielickiego omówił z kolei Jan Flasza – wieloletni dyrektor bocheńskiego muzeum. Wśród tematów spotkań byli też Żołnierze wyklęci czy partyzantka Armii Krajowej na Ziemi Bocheńskiej. Poznano także szczegóły bitwy o most w Książnicach we wrześniu 1939 roku.

Więcej informacji na temat Stowarzyszenia i działań przez nie podejmowanych można znaleźć TUTAJ. 

 

 

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content