Znamy laureatów konkursu „Serce Ogrodu Mocniej Zabiło”

Na początku wakacji Centrum Kultury zaprosiło mieszkańców gminy Gdów do udziału w konkursie „Serce Ogrodu Mocniej Zabiło”, którego celem było wybranie Artystycznego Ogrodu Roku 2020.

Pierwszy etap konkursu polegał na ocenie ogrodów na podstawie nadesłanych zdjęć. Następnie jurorzy udali się do wybranych ogrodów, aby podziwiać i oceniać je „na żywo”.  Komisja konkursowa obradowała w składzie: Anna Suchoń –  plastyk Centrum Kultury w Gdowie – Przewodnicząca Jury, Agnieszka Graboś – pracownik Referatu Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska UG Gdów, absolwentka wydziału ogrodniczego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Maria Kulma – pracownik Centrum Kultury w Gdowie.
Decyzją jury I miejsce zajął „Tajemniczy Ogród – Ranczo Feliksa” pani Grażyny Feliks, na drugiej pozycji  uplasował się „Ogród w zgodzie z naturą” Pani Renaty Pieprzyk, a trzecie miejsce zajęła Pani Magdalena Musiał, właścicielka ogrodu „Moje Królestwo”. Ponadto jury przyznało dwa wyróżnienia, które otrzymali: Pani Magdalena Bułat za „Bukszpanowy Ogród z nutą artyzmu” oraz Adam Kotarba za „Polanę”.

Zapytaliśmy Panią Agnieszkę Graboś, jedną z jurorek, co najbardziej zaskoczyło bądź zachwyciło ją w czasie oceny ogrodów:

AG: Wszystkie zgłoszone ogrody wyróżniały się na swój sposób. Przede wszystkim każdy z nich był  inny, nie tyle urządzony w innym stylu co indywidualnie wykreowany przez swojego właściciela. W większości od podstaw tworzone przez swoich użytkowników, wykonane i pielęgnowane własnymi siłami, osiągają niepowtarzalny, swoisty charakter i idealnie zaspakajają potrzeby swoich bywalców. Jedne pełne tajemniczych zakątków, inne geometryczne i spójne, a jeszcze inne  melancholijne i romantyczne. Piękne i niezmiernie ujmujące było widoczne zaangażowanie i serce włożone w  urządzenie i utrzymanie tych ogrodów, które jak wiemy wymaga nakładu pracy, czasu i wysiłku.

MG: Na co jury zwracało uwagę dokonując oceny?

AG: Głównym kryterium oceny zgłoszonych do konkursu ogrodów był jak sama nazwa wskazuje wymiar artystyczny ogrodu, jego styl, charakter oraz indywidualność. Ponadto ocenie podlegał również układ ogrodu, spójność całego założenia, w tym podział na strefy oraz ich funkcjonalność. Kolejno ocenie podlegała szata roślinna – różnorodność gatunków, ich stan fitosanitarny oraz kompozycje rabat. Zwracano również uwagę na ogólną estetykę ogrodu (w tym: barwę, zapach i kształt), dbałość o porządek, oraz na zastosowaną małą architekturę ogrodową, a także na autorskie rozwiązania i pomysły zrealizowane w ogrodach.

MG: Jakie rady ma Pani dla osób, które też chcą mieć koło domu piękne ogródki i być może będą chciały wziąć udział w kolejnej edycji konkursu?

AG: Ogród – nasz azyl. Myślę że taka myśl przewodnia powinna nam głównie towarzyszyć przy zakładaniu własnego ogrodu. Ogród to przestrzeń, w której powinniśmy czuć się swobodnie, gdzie będziemy mogli odpocząć od zgiełku otaczającego nas świata. Dlatego warto tworzyć go na miarę własnych potrzeb i możliwości. Pamiętajmy również, że ogród to niekończąca się historia, a pielęgnowana potrafi dać ogromną satysfakcję.

Rozdanie nagród oraz dyplomów odbędzie się na gdowskim Zarabiu 2 sierpnia o godz. 18.00 podczas Pikniku Rodzinnego z okazji Święta Ziemi Gdowskiej. Zapraszamy do oglądnięcia filmu prezentującego zgłoszone do konkursu ogrody, które teraz powalczą o Wasze głosy. Głosami Czytelników portalu Mój Gdów, wybierzemy ogród, który otrzyma nagrodę publiczności. Głosowanie odbędzie się na naszym fanpage’u FB Mój Gdów.

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content