Znamy laureatów II edycji konkursu „Bukiet Zielny Ziemi Gdowskiej”

„15 sierpnia przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana świętem Matki Boskiej Zielnej – uchodzi za jedno z najważniejszych świąt maryjnych. Tradycyjnie tego dnia w całej Polsce, szczególnie na wschodzie, święcono w Kościołach bukiety z roślin zebranych tego dnia. Ponieważ jest to czas żniw – w bukietach obowiązkowo były zboża. Pszenica, żyto, jęczmień, owies. Dziękowano w ten sposób za pomyślność w zbiorach. Kilka ziaren zboża z bukietu dodawano do pierwszego siewu w następnym roku, aby symbolicznie poświęcić zasiewy” (Krzysztof Kot RMF FM)

W niedzielny poranek, przy kościele w Gdowie odbył się konkurs „Bukiet Zielny Ziemi Gdowskiej”. To już druga edycja sierpniowego konkursu organizowanego przez Centrum Kultury w Gdowie przy współpracy z Urzędem Gminy Gdów oraz z parafią NNMP w Gdowie. 

W tym roku można było zgłosić bukiety w dwóch kategoriach: „Tradycyjny Bukiet Zielny”- w tej kategorii rywalizowały Koła Gospodyń Wiejskich  i „Bukiet Rodzinny”. Przygotowane bukiety oceniało jury w składzie: Mira Tatomir- florystyka, Tomasz Miszczyk- kierownik Referatu Rolnictwa Leśnictwa i Ochrony Środowiska w UG w Gdowie i Anna Suchoń- plastyk w Centrum Kultury w Gdowie.

Jury zwracało uwagę zarówno na zawartość, różnorodność, wielkość bukietów jak również zgodność z tradycją oraz formę estetyczną, czyli wygląd bukietu, sposób ułożenia kwiatów i stabilność kompozycji– mówi Pani Anna Suchoń- Jury miało naprawdę ciężki orzech do zgryzienia, gdyż wszystkie zgłoszone bukiety były piękne i bogate. W bukietach znalazły się kwiaty ogródkowe i łąkowe, zioła, zboża, owoce, a nawet warzywa i dary lasu w postaci świeżego grzybka. 

Nagrody ufundowane przez organizatorów oraz sponsorów wręczyli: gospodarz gminy Pan Zbigniew Wojas, Proboszcz gdowskiej parafii Ks. Bogusław Seweryn oraz Dyrektor Centrum Kultury w Gdowie Pani Wioleta Chmiela. 

W kategorii Bukiet Rodzinny pierwsze miejsce zajęła Urszula Jajkowicz, drugie-Ewelina Proszek, a trzecie miejsce zajęła rodzina Lena, Lucyna i Jan Pietruszka. Jury przyznało także trzy wyróżnienia, które trafiły do: Urszuli Dobosz Dzióbek, Janiny Zabdyr i Elżbiety Nowak.

W kategorii Tradycyjny Bukiet Zielny nagrody otrzymały Koła Gospodyń Wiejskich z Zagórzan (I Miejsce), Książnic (II miejsce), Wiatowic (III miejsce) i Gdowa (wyróżnienie).

Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Nagrody ufundowali: Kuter Port Nieznanowice, Zajazd Szałas, Dom Weselny Babie Lato, Dom w Polach, FiberLink oraz Centrum Kultury w Gdowie i Gmina Gdów.

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content