Już jutro zmiana czasu na letni.

W ostatni weekend marca, w nocy z soboty 26 na niedzielę 27 nastąpi zmiana czasu zimowego na letni. Musimy pamiętać, że tej nocy należy przesunąć nasze zegarki o godzinę do przodu z godziny 2:00 na godzinę 3:00, czyli „będziemy spać o godzinę krócej”.

 

Oczywiście to, jak długo będziemy spać, zależy głównie od nas, jednak przesunięcie wskazówek zegara do przodu to dobra wiadomość dla pracowników, którzy tej nocy będą pracować o godzinę krócej. Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca zobowiązany jest wypłacić wynagrodzenie za godzinę, o którą skraca się doba w związku ze zmianą czasu. Wynagrodzenie za tę godzinę ustala się na zasadach określonych dla wynagrodzenia postojowego, gdyż pracownik był gotowy do świadczenia pracy, lecz nie mógł jej wykonywać z przyczyn od niego niezależnych. Wysokość wynagrodzenia za czas przestoju w zakładzie pracy powinna być uregulowana w regulaminie pracy.

Oczywiście wraz z kolejną zmianą czasu w przestrzeni medialnej pojawiają się propozycje, by w przyszłości odejść od tej praktyki. Nie wiemy, jak ta kwestia zostanie rozstrzygnięta. Wiemy jednak na pewno, że najlepiej już w sobotę, przed pójściem spać dobrze jest przesunąć wskazówki zegara o jedną godzinę do przodu, by w niedzielę rano mieć właściwe poczucie czasu i nie spóźnić się na zaplanowane spotkania.

Video: Mój Gdów.

 

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content