Zmarł mjr hm. Władysław Zawiślak- przyjaciel Harcerzy i Zuchów z Marszowic

5 października 2020 r., w wieku niespełna 98 lat, zmarł mjr hm. Władysław Zawiślak ps. „Traugutt”, „Wierny Boj”, „Wrzos”, harcerz Szarych Szeregów, żołnierz AK, przyjaciel i współpracownik krakowskiego IPN.

Władysław Zawiślak od lat zaprzyjaźniony był ze społecznością Szkoły Podstawowej w Marszowicach. Przyjeżdżał tu wielokrotnie na zaproszenie swych przyjaciół Harcerzy i Zuchów.

Druh Władysław był dla nas zawsze przede wszystkim przyjacielem. Przyjacielem, który ilekroć tylko pozwalały mu na to siły robił wszystko, aby odwiedzić nas w murach naszego środowiska i wspomóc dobrym słowem, ale i radą czy pocieszeniem. Był przyjacielem – bohaterem, bo jednocześnie zawsze widzieliśmy w nim ogromny autorytet i wzór do naśladowania, którym cały czas chcemy podążać. Uśmiech, który nigdy nie schodził mu z twarzy, pogoda ducha aż do ostatnich chwil, bijące od niego ciepło, empatia i ogromne serce, które przez te wszystkie lata rozdawał ludziom dookoła siebie pozostaną w naszej pamięci na zawsze- mówi druhna Elżbieta Szostak -Kowalik, opiekun Zuchów i Harcerzy z Marszowic

mjr hm. Władysław Zawiślak

Przedwojenny harcerz, podczas II wojny światowej zastępca komendanta Konspiracyjnego Hufca Harcerskiego „Drewniaki” w Dąbrowie Tarnowskiej, wchodzącego w skład Szarych Szeregów oraz żołnierz Armii Krajowej i uczestnik akcji „Burza” w 1944 r.

Po wojnie współorganizator i komendant antykomunistycznej organizacji Konspiracyjny Związek Harcerstwa Polskiego – Polska Straż Przednia. Skazany wyrokiem komunistycznego sądu za walkę o niepodległość Polski na sześć lat więzienia. Więziony w latach 1946-1949 w Rawiczu. Od końca lat 60. do 1993 r. drużynowy Kręgu Instruktorskiego w Szczepie „Huragan”. W latach 80. związany z Duszpasterstwem Harcerek i Harcerzy. Wiosną 1989 r. zaangażowany w odrodzenie harcerstwa i powstanie ZHP rok założenia 1918 r.

Mjr hm. Władysław Zawiślak pracował m.in. w Klubie Inteligencji Katolickiej, był także członkiem Zarządu Regionu małopolskiej „Solidarności”, zasiadał we władzach krajowych Stronnictwa Ludowo-Chrześcijańskiego, był prezesem Małopolskiej Fundacji Rolniczej w Krakowie i honorowym przewodniczącym krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów, ofiarnym społecznikiem i wychowawcą wielu pokoleń harcerzy. Do końca swoich dni inicjował wiele działań patriotycznych i edukacyjnych, uczestniczył w licznych spotkaniach z młodzieżą.

Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska Polskiego, odznaką akcji „Burza”, odznaką Weterana Walk o Niepodległość, a także Orderem Uśmiechu. Był autorem publikacji: „Wielka próba. Wspomnienia więzienne 1946-1949” oraz „Na jej zew… Relacje i konfrontacje po latach.

Pogrzeb mjr. hm. Władysława Zawiślaka odbędzie się 9 października 2020 r. o godz. 14.00 – msza święta w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bibicach (ul. Rynek 3), następnie uroczystość żałobna na cmentarzu parafialnym.

Druh Władysław w Marszowicach- takim Go zapamiętamy- otoczonego dziećmi i młodzieżą

źródło: ipn.gov.pl

zdj. archiwum Mój Gdów, archiwum Szkoła Podstawowa w Marszowicach

zdj. FB Władysław Zawiślak

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content