Zielona szkoła klas starszych Warmia i Mazury, Podlasie i Wilno

W dniach 4-8 czerwca 2018 r. uczniowie ze Zręczyc z klas IVa, IVb, VIa, VIb i VII uczestniczyli w zielonej szkole, której program obejmował pobyt na Warmii i Mazurach oraz w Wilnie na Litwie.

W poniedziałek po przybyciu do Olsztyna uczniowie zwiedzili najciekawsze zabytki miasta – stolicy województwa warmińsko-mazurskiego. Wśród nich znalazły się fragmenty murów miejskich, XIV-wieczna bazylika pod wezwaniem św. Jakuba i zamek kapituły warmińskiej, w którym urzędował Mikołaj Kopernik w czasie swojego pobytu w Olsztynie.

Program drugiego dnia obejmował wizytę w Reszlu, uważanym za najładniejsze miasto Warmii. Dzieci zwiedziły z przewodnikiem zamek biskupi – perłę średniowiecznej architektury obronnej. Później grupa udała się do sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce, gdzie dzieci wysłuchały krótkiego koncertu na słynnych świętolipskich organach. Stamtąd nastąpił przejazd do Wilczego Szańca – miejsca, gdzie znajdują się ruiny kwatery głównej Adolfa Hitlera. Dzieci miały możliwość zobaczyć miejsce, gdzie zapadały zbrodnicze niemieckie decyzje dotyczące losów wielu narodów Europy. Na koniec cała grupa udała się autokarem na nocleg w okolice Augustowa.

Środa był to dzień wycieczki na Litwę. Uczniowie mieli możliwość zwiedzić Wilno – miasto, gdzie mieszkali m.in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Czesław Miłosz, Stanisław Moniuszko, Józef Piłsudski. Oprócz miejsc, gdzie przed wielu laty stąpali wybitni Polacy, dzieci odwiedziły kaplicę Matki Boskiej Ostrobramskiej, zobaczyły oryginalny obraz Jezu Ufam Tobie, zwiedziły wnętrze barokowego kościoła pod wezwaniem Piotra i Pawła. Na zakończenie wizyty w Wilnie uczniowie zobaczyli Cmentarz na Rossie, złożyli kwiaty i zapalili znicze przed mauzoleum, gdzie spoczywa matka marszałka Józefa Piłsudskiego oraz jego serce.

Czwarty dzień pobytu upłynął pod znakiem rekreacji. Podczas rejsu statkiem po Kanale Augustowskim dzieci podziwiały mazurską przyrodę. Dzięki słonecznej pogodzie po obiedzie nastąpiło plażowanie, które było radosnym zwieńczeniem wyprawy na Warmię i Mazury.

W piątek z żalem trzeba było opuścić pensjonat i udać się w szczęśliwą drogę powrotną.

Zielona Szkoła 2018 pozwoliła uczniom Szkoły Podstawowej w Zręczycach zdobyć wiedzę geograficzną i historyczną, przybliżyła sylwetki wybitnych postaci polskiej kultury, a także pogłębiła wychowanie religijne i patriotyczne.

źródło: Szkoła Podstawowa w Zręczycach

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content