Zarabie to nie śmietnik

Gdowskie Zarabie to miejsce spotkań i odpoczynku na łonie natury. Szczególnie lubiane jest wiosną i latem, gdy dni są długie, a pobliże  rzeki działa kojąco w upalne dni. Cieszy fakt, że zarówno mieszkańcy naszej gminy  jak i turyści polubili strefy  aktywności, nadrabiańskie plaże, ścieżki rowerowe – korzystają z nich coraz częściej i liczniej, i dobrze, bo po to przecież powstały. Jest jednak małe „ale”.

Ciągle są osoby, które zapominają o podstawowych zasadach, jak przestrzeganie ciszy nocnej czy sprzątniecie śmieci po sobie. Najwięcej zostaje butelek szklanych i plastikowych, zwłaszcza w miejscach, gdzie spotyka się młodzież (np. okolice nowego mostu w Gdowie). Poniewierają się też jednorazowe grille, opakowania po papierosach, paragony, maseczki jednorazowe, opakowania po jedzeniu… Pracownicy stref rekreacyjnych mówią, że odkąd założony został monitoring jest lepiej, widać poprawę. Sami wielokrotnie proszą, upominają, przypominają i to przynosi efekty. Ale do doskonałości jeszcze wiele brakuje. Po każdym weekendzie usuwać trzeba kilka worków śmieci. Na terenie Zarabia ustawione są kosze. Zdarza się, że wieczorem, zwłaszcza po ciepłym dniu, kiedy było dużo wypoczywających nad Rabą, są one zapełnione. Ale ci, którzy chcą, znaleźli sposób: pakują śmieci do worka i albo zabierają je ze sobą, albo pozostawiają obok kosza. Gorzej, gdy ktoś zostawia śmieci w miejscu, gdzie plażował czy spotkał się ze znajomymi.

Do redakcji niedawno wpłynęła także prośba, aby zwrócić uwagę na problem śmieci pozostawionych po weekendzie przez odpoczywających nad Rabą w Fałkowicach.

Raba jest piękna, i na ternie naszej gminy można wypoczywać w wielu miejscach, nad jej brzegiem. Jedni wybierają Gdów gdzie jest przygotowana infrastruktura, inni szukają miejsca gdzie będą sami, gdzie w ciszy i spokoju będą mogli delektować się bliskością rzeki. Pamiętajmy jednak, że niezależnie gdzie odpoczywamy, aby nasze śmieci zabierać ze sobą.

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content