Zapowiada się największa pełnia od 1948 roku! Czekamy na Wasze zdjęcia!

Jak informują różne media, według astronomów, 14 listopada  zobaczymy największą pełnię księżyca od 1948 roku. Ponoć następnym razem nasz satelita będzie tak blisko Ziemi dopiero w 2034 roku.

W najbliższy poniedziałek księżyc osiągnie perygeum, któremu będzie towarzyszyć pełnia. Perygeum to punkt, w którym Księżyc na orbicie okołoziemskiej znajduje się najbliżej naszej planety. Połączenie tych dwóch zjawisk niemal w jednym czasie stworzy nam wyśmienite warunki do obserwacji. Tarcza naszego naturalnego satelity będzie optycznie większa (14%) i bardziej jasna (30%).

Księżyc znajdzie się w odległościi  356 536 kilometrów od Ziemi. Warto wiedzieć, że średnia odległość Księżyca od Ziemi wynosi 384 tysięcy kilometrów, natomiast podczas apogeum (Punkt na orbicie eliptycznej ciała okrążającego Ziemię, znajdujący się najdalej od Ziemi) odległość ta wynosi 406,7 tysięcy kilometrów.

Mamy nadzieję, że pogoda pozwoli nam zaobserwować to niezwykłe zjawisko atmosferyczne. Jeśli uwiecznicie tę pełnię na zdjęciach, zachęcamy do przesłania ich na nasz adres mailowy. Z nadesłanych zdjęć zrobimy galerię na naszym portalu.

Zatem 14.11 głowy do góry- patrzymy w niebo!

Zachęcamy też do obejrzenia filmu nagranego przez NASA:

źródło: www.noizz.pl/nauka-i-technologia;  www.astronomia24.com

film: youtube.com

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content