Zapachniało wiosną czyli kalendarz ogrodnika

 

Nadeszła wiosna i upragnione słońce. Wokół zielono i coraz bardziej kolorowo, dla wielu to najbardziej pracowity czas.  Przyroda budzi się do życia! Co zrobić by jej pomóc?

Niezbędnik :

Podstawą jest wyczyszczenie i pielęgnacja po okresie zimowym trawnika. Wszelkie nieczystości czy resztki muszą zostać usunięte zanim zdecydujemy się na nawożenie. Tu przyda się wertykulacja.  Werykulację wykonujemy w celu usunięcia obumarłych czyli niepotrzebnie szpecących trawnik, części roślin czy mchu. Dzięki temu ma on lepszy dostęp do słońca i wody. Taką czynność najlepiej wykonać przed pierwszym koszeniem za pomocą specjalnych grabi czy maszyny zwanej wertykulatorem (mamy odmianę ręczną lub mechaniczną), są one ogólnodostępne, każdy dobry sklep ogrodniczy posiada takie sprzęty w swojej ofercie.  Nawożenia nie wymaga każdy trawnik ale warto zainwestować w odżywkę na początek wiosny by trwa była mocniejsza i odporniejsza na warunki atmosferyczne czy zwykłe użytkowanie.  Czas kiedy trawa zaczyna wzrastać to najlepsza pora do jej nawożenia. Koszty w tym przypadku nie są zatrważające , ceny nawozów granulowanych  bo takie polecamy (płynne jednak działają najszybciej) , wahają się w granicy od kilku do kilkudziesięciu złotych w zależności od pojemności opakowania. Należy pamiętać by nawóz rozsiewać równomiernie , pozwoli to poprawić odczyn gleby, rośliną umożliwi  wówczas lepsze pobieranie składników odżywczych i mineralnych a ograniczy wchłanianie metali ciężkich. Popularny Florovit do trawników pomoże w jej ukorzenieniu .

Ważne- nawożony trawnik należy obficie podlać.

Co gdy nasz trawnik wygląda już jak zielony dywan na polu golfowym? J Następnym krokiem, najlepiej w miesiącu kwietniu,  jest przycinanie drzew i krzewów owocowych. Można również sadzić krzewy ozdobne,  w środku wiosny kwitną najpiękniej a już w maju będziemy mogli podziwiać piękne kwiaty   pigwowca , mahonia, bzu i te najbardziej efektowne rododendrony i azalie. Przez cały okres kwietnia i maja sadzić możemy również iglaki, które uformowane w finezyjne kształty sprawią, że nasz ogród będzie wyglądał oryginalnie.

Na wiosnę również trzeba pamiętać o chwastach, które likwidujemy zanim zaczną kwitnąć a potem się rozsiewać.

 

A jakie kwiaty sadzimy na wiosnę i które z nich będą najdłużej cieszyć nasze oko na balkonach, tarasach  czy w ogrodzie?

Kolorystyka to już kwestia gustu, nieprzerwanie modna jest czerwień . Jeśli chodzi o popularność to oczywiście pelargonia! Ta roślina nie ma wysokich wymagań a ponadto pięknie pachnie. Posadzona wczesnym latem kwitnąć będzie do pierwszych przymrozków, co najważniejsze rzadko choruje. Ciekawostka-  zapach liści pelargonii odstrasza insekty.

Równie piękne  i  długotrwałe są np.  surfinie, petunie, czy  werbeny. Jeśli nie chcecie długo czekać na możliwość obsadzenia swoich balkonów kwiatami tzw. letnimi, na tę porę, czyli wtedy kiedy jeszcze mogą zastać nas różne anomalia pogodowe, polecamy bratki czy krokusy, szybko zrobi się kolorowo. Przy obsadzaniu pojemników, koszy, skrzynek w naszych ogrodach należy pamiętać by rośliny sadzać w około 15 centymetrowym odstępie a podlewać najlepiej wieczorem. W przypadku roślin doniczkowych nawożenie jest niezbędne i tu najwygodniejszą formą jest nawóz płynny, który w odpowiednich proporcjach dolewamy do konewki z wodą.

A sokoro mowa o pojemnikach czy doniczkach, najlepsze są te drewniane, roślina w takim tworzywie ma najdogodniejsze warunki do wzrostu. Pamiętajmy, że te plastikowe nagrzewane są promieniami słonecznymi, co sprawia, że wewnątrz nich tworzy się wysoka temperatura. Każda donica powinna mieć otwory odprowadzające nadmiar wody a te z materiału naturalnego jak drewno czy ceramika powinny mieć warstwę drenażu, którą tworzymy za pomocą drobnego żwiru usypywanego na jej dnie,  wówczas zapobiegniemy gniciu.

Polecamy !

Donice z technorattanu. Formy, rozmiary i kolorystyka pozwalają dobrać ich rodzaj nie tylko do ogrodu ale i do wnętrza domu.

Kolorowej i pachnącej wiosny życzymy!       

[Not a valid template]                      

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content