Zakończyły się Wakacje z Centrum Kultury w Gdowie. Atrakcji nie brakowało

Przez pierwsze dwa tygodnie lipca odbywały się Wakacje z Centrum Kultury w Gdowie. Najmłodsi jak co roku mogli skorzystać z wielu ciekawych zajęć, warsztatów i wycieczek. W wakacyjnej ofercie znalazły się zajęcia artystyczne, kulinarne, sportowe oraz wycieczki do: kręgielni, Globalnej Wioski Świata, Ogrodu Doświadczeń, Parku Linowego. Na zakończenie dzieci wzięły udział w poszukiwaniu skarbów i wielkim grillowaniu. 

Podczas zajęć artystycznych, pierwsze odbyły sie warsztaty z ceramiki. Na tych zajęciach uczestnicy wykonywali ażurowe miski z gliny samoutwardzalnej metodą turlania wałeczków. Na kolejnych warsztatach, które nazwano „Mydlarnia”, najmłodsi wykonali mydełka. Dzieci otrzymały kolorowe mydlane placki, które zwinęli i powycinali z nich mydełka- roladki. Następnie sami zrobili wielobarwne pachnące mydełka. 

Podczas warsztatów kulinarnych, nie zabrakło nauki gotowania, dobrej zabawy oraz obcowania ze smakiem. Uczestnicy, uczyli się jak krok po kroku przyrządzić danie główne, deser, sałatkę oraz kanapki. Dzieci na pierwszych warsztatach przygotowywały danie główne – spaghetti oraz deser – banany w miodzie i cukiereczkach. Na drugich zajęciach, uczestnicy przygotowywali kanapki w kształcie zwierząt oraz sałatkę owocową. Przygotowane potrawy szybko znikały z talerzyków.

Wycieczka do Globalnej Wioski Świata pokazała dzieciom jak żyją ich rówieśnicy na całym świecie. Dzieci rozpoczęły swoją podróż od afrykańskiej wioski, poznały zwyczaje oraz rzeczy jakimi posługują się i bawią ich rówieśnicy. Kolejną podróż odbyły do Papuły Nowej Gwinei w chacie na palach mogły zobaczyć stroje Papuasów. Po wiszącym moście zawędrowali do Mongolii gdzie na przybyłych czekała jak zawsze otwarta jurta, i dojenie jaka. Po wycieczce do Azji podróżnicy przenieśli się do mroźnej Arktyki gdzie sprawdzali jak mieszka się w iglo. Specyficznym element tej budowli jest długi korytarz prowadzący do głównego pomieszczenia. Na Kontynencie Ameryki Północnej i Południowej czekała na zwiedzających indiańska wioska oraz peruwiańska chata. Na koniec wyprawy dzieci mogły zobaczyć jak mieszkają biedni w fawelach.

Ogród doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie pokazał dzieciom z Centrum Kultury w Gdowie różne doświadczenia edukacyjne z zakresu optyki, akustyki, mechaniki, hydrostatyki, magnetyzmu. Najmłodsi w ogrodzie w którym rządzi fizyka znakomicie się bawili: skakali na trampolinach, huśtali się na huśtawkach, popychali wahadła, chodzili po pochylni, oglądali: busole, peryskopy, kamertony, gigantyczne kalejdoskopy, dzwony rurowe, równowagę, wir wodny, wirujący krater i wpędzali w ruch kołyskę Newtona.

Na ostatniej wycieczce, uczestnicy mogli spróbować swoich sił w Parku linowym. Pokonując przeszkody uczyli się pewności siebie, zręczności i sprytu. Po pokonaniu dziesięciu przeszkód na najmłodszych czekała niespodzianka – pyszna pizza. 

Ostatnie zajęcia dostarczyły dzieciom wielu przeżyć. Poszukiwanie skarbów, okazało się zabawą trafioną w dziesiątkę. Dzieci zafascynowane poszukiwaniami wskazówek, biegały po boisku Gdovii by jak najszybciej znaleźć skarb. Po odnalezieniu skarbów, uczestnicy zajęć przeszli krótkie szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Dzieci z zainteresowaniem słuchały i zadawały pytania. Po wykładzie odbyło się wielkie grillowanie na którym najmłodsi mogli upiec sobie kiełbaskę, parówkę ale również coś na słodko. Zabaw nie było końca. Na zakończenie Dyrektor CK Wioleta Chmiela podziękowała wszystkim za wspólnie spędzony czas.

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content