Z życia szkół… wracamy po wakacyjnej przerwie

Uczniowie i nauczyciele już na dobre rozpoczęli rok szkolny, także i my po przerwie wakacyjnej wracamy  z poniedziałkowym cyklem „Z życia szkół”. Będziemy pisać o sukcesach uczniów, ciekawych akcjach, nietypowych lekcjach. Będziemy pokazywać jak przebiegały w szkołach uroczystości,a także „jeździć” z uczniami na wycieczki.

Międzynarodowy Dzień Kropki w kl. I w Pierzchowie

 W dniu 15.09.2016 uczniowie klasy I świętowali Międzynarodowy Dzień Kropki. Aby podkreślić to wydarzenie dzieci przyszły do szkoły w ubraniu w kropki, następnie obejrzały film o historii Vashti i wykonały kropkowe prace plastyczne. Radość tworzenia była wielka. Pierwszaki w ten sposób odkrywały w sobie talent i odwagę.

[Not a valid template]

Niby kropka, a tyle znaczy… Na początku była kropka. Przynajmniej na początku historii o tym, że w każdym dziecku, w każdym uczniu tkwią wielkie talenty i tylko trzeba odpowiednio ich zachęcić, wzmocnić, aby one rozkwitły.
15 września klasa III obchodziła Dzień Kropki. Świętowanie rozpoczęła od wspólnego obejrzenia filmu o Vashti, której historia była inspiracją do powstania Dnia Kropki. Wszyscy uczniowie oglądali go z zaciekawieniem. Potem rozmawiali na temat swoich talentów. Każdy uczeń jest inny i każdy ma talent… do malowania, do śpiewania, do rysowania. Najważniejsze to, by go w sobie odnaleźć. Uczniom spodobała się także piosenka „Kropka” i inspirujące słowa:
„Vashti pokazała, że prób nam potrzeba,
bo odkryć zdolności inaczej się nie da.
Kropki kolorowe wędrują po świecie.
Talenty wskazują, o których nie wiecie.”

Tego samego dnia klasa III była w Centrum Aktywnego Wypoczynku w Borku. Uczniowie wzięli udział w programie edukacyjnym „Wielka wyprawa solnym szlakiem”, który łączył zabawę i ruch na powietrzu z elementami edukacyjnymi. Wiele zadań czekało uczestników tej wyjątkowej wyprawy. Dzieci odbyły niepowtarzalną podróż solnym szlakiem, którym w średniowieczu podążali kupcy transportując sól zwaną wówczas białym złotem. Poznali fascynującą historię i przeżyli pełną przygód wyprawę w poszukiwaniu zaginionych skarbów. Odkryli tajemnicę dawnych rzemiosł, przekonując się, że praca rzemieślników nie należała do łatwych. Znaleźli właściwą drogę w labiryncie podziemnych korytarzy, rozwikłali zagadkę Zbója Szyca, jeździli na linie. Uczniowie przekonali się również ile znaczy współdziałanie podczas zabawy. Na zakończenie wszyscy otrzymali nagrodę – rodzinną tematyczną grę planszową.

[Not a valid template]

Winiary

6 września 2016 r. uczniowie klasy VI wraz z panią Dyrektor i nauczycielem historii  uczestniczyli w uroczystościach poświęcenia wyremontowanej kapliczki Matki Bożej Różańcowej  znajdującej się przy zbiorowej mogile w Kunicach. Było to dla nas prawdziwe przeżycie i żywa lekcja historii. Mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu przedstawicieli lokalnej społeczności i samorządu, dzięki którym pamięć o poległych żołnierzach i powstańcach, którzy spoczęli w tym miejscu, przy starej szkole w Kunicach, przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Uczniowie  wystawili  Poczet sztandarowy oraz złożyli kwiaty na zbiorowej mogile – porucznika rezerwy Zdzisława Mromlińskiego, który zginął w walkach z Niemcami 6 września 1939 roku,  sześciu powstańców z 1846 roku, którzy zostali zamordowani przez tutejszych chłopów w okresie rabacji oraz nieznanego majora wojsk radzieckich, ofiary walk 1945 roku.

[Not a valid template]

Dorota Kmiecik-Speruda

Jaroszówka

17 września 2016 roku grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Jaroszówce pod przewodnictwem p. Marii Żyły wystąpiła w Klęczanie podczas jubileuszu 50-lecia Koła Gospodyń Wiejskich. Zespół, przy akompaniamencie gitary, zaśpiewał trzy ludowe piosenki oraz zaprezentował skecz. Występy nagrodzono gromkimi brawami.

[Not a valid template]

źródło: Szkoła Podstawowa w Jaroszówce, http://www.spwiniary.gdow.pl/, http://sppierzchow.gdow.pl/

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content